Festiwal Globalny Rozwój w Kinie

16 października rozpocznie się I Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Globalny Rozwój w Kinie. To nowe wydarzenie w Polsce, będące połączeniem kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, debat i dyskusji na tematy globalne. Festiwal Globalny Rozwój w Kinie to filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania.

 

Przez trzy dni od południa do północy w salach kinowych Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, przez dwa tygodnie na platformie Iplex.pl i przed dwa miesiące w kinach w całej Polsce za darmo będzie można obejrzeć kilkadziesiąt filmów tworzących obraz tak zwanego Globalnego Południa: Ameryki Południowej, Afryki, Azji i Oceanii, krajów postsowieckich. Na festiwalu będzie można zobaczyć filmy dokumentalne, krótko- i długometrażowe, pokazujące globalne współzależności, problemy i wyzwania.

 

Festiwal to także polskie premiery filmów obsypanych nagrodami: „Dziecka wojny” (War Child, reż.
K. Chrobog), „Dobrego losu” (Good Fortune, reż. L. Van Soest), „Była sobie wyspa” (There Once Was an Island, reż. B. March) oraz premiera światowa filmu „Afganistan. Ósma brama” w reżyserii Marcina Mamonia.

 

Prezentowane filmy będą się ubiegać o nagrody w kategoriach: Grand Prix dla najlepszego filmu zagranicznego o tematyce globalnej, ufundowanej przez MSZ RP w ramach programu polska pomoc; Grand Prix dla najlepszego filmu polskiego, ufundowanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Przyznana zostanie również Nagroda Specjalna Publiczności.

 

Nie zabraknie też miejsca na spotkania z twórcami i bohaterami filmów. Gośćmi festiwalu będą m.in.: amerykański reżyser i producent Karim Chrobog, autor filmu „Dziecko wojny”, szwedzcy dziennikarze i filmowcy Magnus Gertten i Elin Jönsson, jeden z najlepszych polskich reportażystów i dokumentalistów Marcin Mamoń. Gosciem specjlanym będzie bohaterka filmu „Afrykański sen” Krystyna Choszcz, matka podróżniczki Kingi Choszcz i założycielka Fundacji Freedomspirit.

Na wszystkie projekcje i spotkania wstęp wolny.

Szczegóły, program i rezerwacje na: www.festival.humandoc.net .

 

Informacja prasowa

11.10.2010