Festiwal "Młodzi i Film" rozpoczęty

24 czerwca rozpoczął się współfinansowany przez PISF 32. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

 

– Zauważyłem, że festiwal skończył 32 lata, czyli tyle, ile typowy młody polski twórca. Ich filmy zobaczymy w tym roku w Koszalinie. Dla części będą to początki kariery, dla innych ostatnia okazja prezentacji ich debiutów, bo potem nic już nie osiągną – rozpoczął żartobliwie prowadzący galę otwarcia Maciej Buchwald.

Iluminacja

Festiwal otworzył pokaz dokumentu z ubiegłorocznej edycji, „Szukam reżysera” Tomasza Jurkiewicza i „Iluminacji” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, filmu, który czterdzieści lat temu otrzymał w Koszalinie „Wielkiego Jantara”.

 

– Jeśli chcemy upajać się tu w Koszalinie młodością, to pamiętajmy, że ważna jest nie ta metrykalna, ale rozumiana głębiej. Widziałem tyle samo zgredów wśród młodych, jak i starych. Są ludzie starzy od urodzenia, którzy nigdy nie pchną świata do przodu – mówił reżyser, wprowadzając publiczność w tematykę swojego filmu, o fizyku poszukującym odpowiedzi na trudne życiowe pytania, nawiązując także do nazwy festiwalu „Młodzi i Film”.

Filmy

32. edycja imprezy potrwa do 29 czerwca. W konkursach znalazło się 60 filmów krótkich i 11 pełnometrażowych debiutów fabularnych, wiele z nich współfinansowanych przez PISF, w tym premierowe pokazy między innymi „Zdjęcia” Macieja Adamka. Przewodniczącym Jury oceniającego debiuty pełnometrażowe jest Juliusz Machulski. Jury filmów krótkiego metrażu pokieruje Sławomir Fabicki.

 

Oprócz pokazów konkursowych, organizatorzy zapraszają też na prezentację filmów członków Jury i wybór czterech najważniejszych debiutów zagranicznych minionego roku.

Wydarzenia branżowe

Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania branżowe skierowane do młodych filmowców. Organizatorzy zapraszają na panele na temat roli zdjęć w budowaniu narracji filmowej, znaczenia dobrego dźwięku, specyfiki konstrukcji scenariusza krótkometrażowego, zasad prawa autorskiego, promocji polskich produkcji za granicą, piractwa internetowego, storyboardu oraz na prezentację 48 Hours Film Project.

 

Przez cały festiwal swoją kawiarenkę internetową będzie prowadzić Legalna Kultura.

Festiwal współfinansowany przez PISF

Festiwal istnieje od 1973 roku. Został nominowany do trzech edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W 2010 roku otrzymał statuetkę w kategorii: Krajowe wydarzenie filmowe.

 

Organizatorem „Młodzi i Film” jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Miasto Koszalin, producentem – Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

24.06.2013