"Młodzi i Film" w nowym terminie

Znamy termin 29. Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie. Festiwal z początku czerwca przenosi się na dawny termin festiwalu w Gdyni. W tym roku odbędzie się on w dniach 14-18 września.


Festiwal „Młodzi i Film” promuje młodych twórców i daje im możliwość skonfrontowania ich filmów z publicznością i krytykami. Jest największą i najstarszą krajową imprezą tego typu. To tam po praz pierwszy pokazali swoje debiuty Krzysztof Kieślowski i Agnieszka Holland. Podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie zadebiutowały takie głośne tytuły, jak min.: „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec, „Ostatnia akcja” Michała Rogalskiego i „Moja krew” Marcina Wrony.

 

W czasie festiwalu codziennie odbywają się w Koszalinie spotkania „Szczerość za szczerość” – dyskusje po każdym filmie konkursowym, na których na temat młodego kina wypowiadają się twórcy i widzowie. Oprócz pokazów konkursowych, są też retrospektywy, warsztaty i codzienne spotkania w klubie festiwalowym.

 

Główne nagrody, przyznawane przez dwa składy Jury za pełny i krótki metraż, to: „Wielki Jantar” za film pełnometrażowy (20 000 zł) i „Mały Jantar” w 3 kategoriach: fabuła, dokument i animacja (po 5 000 zł). Są również „Jantary” za scenariusz (10 000 zł), zdjęcia (8 000 zł) i debiuty aktorskie (8 000 zł). Jury Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych ma też do dyspozycji 3 wyróżnienia po 3000 zł które może przyznać dowolnym filmom biorącym udział w konkursie.

 

Zgłoszenia polskich filmów do 30 czerwca w dwóch kategoriach konkursowych:

  • pełnometrażowe: telewizyjne i kinowe (minimum 60 minut, tylko fabuły)
  • krótkie: fabularne, dokumentalne i animowane (do 40 minut, w tym także etiudy szkolne)

Obrazy muszą być wyprodukowane po 1 stycznia 2009 r. i być dostępne na taśmie 35 mm lub 16 mm z optycznym zapisem dźwięku, w systemach BETACAM SP, DIGITAL, HD lub DV i powinny stanowić odrębną całość artystyczną.

 

Pisemne zgłoszenie powinno zawierać:

  • kopię filmu w VCD lub DVD
  • elektroniczne: streszczenie filmu i czołówkę
  • fotosy filmów w wersji elektronicznej
  • krótkie noty biograficzne dotyczące i zdjęcia debiutantów
  • listę dialogową po polsku (jeśli jest, również po angielsku)
  • materiały reklamowe zgłoszonego filmu

Dyrektorem Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie jest Jacek Paprocki, Dyrektorem Programowym Festiwalu jest Janusz Kijowski.

 

Organizatorami Festiwalu „Młodzi i Film” są Miasto Koszalin, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, a producentem Centrum Kultury 105 w Koszalinie.

 

Szczegóły, regulamin i karty zgłoszeniowe: www.mlodziifilm.pl.

04.02.2010