Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie 2016

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie jest jednym z najważniejszych festiwali muzyki filmowej na świecie. Organizatorami festiwalu są Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic.

„Gala Muzyki Polskiej: Scoring4Polański”

„Scoring4Polanski” to kontynuacja zainicjowanego na FMF cyklu koncertów poświęconych najwybitniejszym osobowościom polskiego kina, reżyserom, których twórczość filmowa przybliżana jest poprzez niecodzienny pryzmat: muzyki użytej w ich filmach oraz osobowości artystycznej kompozytorów, z którymi współpracowali. W tym roku zaprezentowane zostaną ścieżki dźwiękowe do filmów Romana Polańskiego.

Cykl organizowany wspólnie przez Miasta Kraków i Katowice odbywa się w ramach współpracy kulturalnej ośrodków. Program Scoring4Polanski zostanie zaprezentowany dwukrotnie w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej: premierowo w Katowicach 24 maja w Sali NOSPR, natomiast dzień później, 25 maja – w Krakowie w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Obydwa koncerty wykona Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod dyrekcją Dirka Brossé, dyrektora muzycznego International Flanders Film Festival w Gandawie, wraz z plejadą artystów polskiego jazzu i muzyki klasycznej.

„Gala alterFMF: Drone Sounds”

27 maja 2016 odbędzie się „Gala alterFMF: Drone Sounds”, której gośćmi specjalnymi będą: Łukasz Targosz, Jóhann Jóhannsson, Cliff Martinez, Joseph Trapanese – Polak, Islandczyk i dwóch Amerykanów, czterech kompozytorów tworzących na styku muzyki elektronicznej i współczesnej. Uchodzą za spadkobierców brzmień elektronicznych w muzyce filmowej, ale to etykieta wyjątkowo nieadekwatna. Stworzyli swój indywidualny język celowo zacierając granicę pomiędzy klasycznym symfonicznym soundtrackiem, inżynierią dźwięku, elektroniką, ambientem i pop electric. Podczas koncertu Drone Sounds w ramach organizowanego na FMF pasma alternatywnego zostanie zaprezentowana oryginalna i kultowa muzyka do takich filmów jak „Drive”, „Niepamięć”, „Teoria Wszystkiego”, „Labirynt” czy „Sicario”. Kolekcję gwiazd alterFMF uzupełni premierowa prezentacja kultowej ścieżki do najnowszej produkcji serialowej HBO Poland „Pakt” polskiego kompozytora Łukasza Targosza. To już drugi raz kiedy muzyka Łukasza Targosza grana będzie na żywo podczas FMF. W zeszłym roku podczas „TV Series Gala” zabrzmiała jego suita z serialu „Wataha”.

„Gala Muzyki Filmowej: Animacje”

Kolejną atrakcją w programie festiwalu jest „Gala Muzyki Filmowej: Animacje”, podczas której zaprezentowane zostaną ścieżki dźwiękowe ze światowych arcydzieł animowanego kina, takich jak: „Shrek”, „Uciekające kurczaki”, „Mrówka Z.”, „Jak wytresować smoka”, „Epoka lodowcowa 2: Odwilż”, „Sindbad: Legenda siedmiu mórz” oraz „Artur ratuje Gwiazdkę”. Gwiazdą gali będzie Edyta Górniak, która zaśpiewa utwór „Kolorowy wiatr” z filmu „Pocahontas”.

Indiana Jones z audiodeskrypcją

Już po raz czwarty w ofercie programowej Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie znalazła się produkcja, która umożliwi osobom niedowidzącym i niewidomym uczestnictwo w wydarzeniu i odbiór koncertu za pomocą techniki audiodeskrypcji. W tym roku widzowie będą mogli obejrzeć film „Poszukiwacze zaginionej Arki” w reżyserii Stevena Spielberga.

4. Forum Audiowizualne

Festiwalowi tradycyjnie towarzyszy Forum Audiowizualne. Jego główną ideą jest umożliwienie młodym artystom bezpośredniego kontaktu z mistrzami i ekspertami światowego przemysłu muzycznego oraz filmowego. Tegoroczna edycja Forum obejmuje sześć pasm edukacyjnych, w tym panele i warsztaty dotyczące modelowania dźwięku w przestrzeni, elektroniki i brzmień dronowych wykorzystywanych w muzyce funkcjonalnej, estetyki i psychologii komponowania oraz prawa autorskiego i zasad funkcjonowania europejskiego rynku muzycznego, sesję nagraniową połączoną z praktycznym wykorzystaniem najnowszego oprogramowania i systemów nagłośnieniowych a także giełdę talentów umożliwiającą prezentację dotychczasowych dokonań uczestników. Każdego roku w specjalistycznych zajęciach, warsztatach i panelach dyskusyjnych bierze udział 25 młodych twórców z różnych krajów (wybranych spośród kandydatów zgłaszających się do FMF Young Talent Award).

Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wydarzenia towarzyszące 9. edycji FMF

Na gości festiwalu czekają liczne wydarzenia towarzyszące. Głównemu programowi towarzyszą: spotkania z twórcami ścieżki dźwiękowej do „Wiedźmina” i kompozycji do animacji Warnera, dyskusje na temat tajników pracy agentów, producentów oraz kierowników muzycznych, budowanie publiczności festiwalowej, wyjątkowy recital kompozytorów prowadzony przez Varèse Sarabande. Dla młodych dziennikarzy wybranych w konkursie czekają warsztaty z Kingą Wojciechowską, która poprowadzi także dyskusję na temat roli krytyk muzycznego.

Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu: http://fmf.fm

23.05.2016