Festiwal Polskich Filmów w Nowym Jorku - zwycięzcy

Wśród zwycięzców zakończonego 3 maja Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku znalazł się współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej obraz „Bogowie”.

Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego

Nagrodę główną na festiwalu w Nowym Jorku dla najlepszego filmu fabularnego otrzymał film „Bogowie” Łukasza Palkowskiego, wyprodukowany przez firmę Watchout Productions. Wcześniej produkcja doceniona została na festiwalu w Gdyni, Chiacago, a ostatnio w Tarnowie. W kategorii film dokumentalny jury najlepszym filmem festiwalu wybrało dokument „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego, wyprodukowany przez firmę Emotikonfilm.

Pozostali laureaci

Nagrodę Specjalną otrzymał film „Aktorka” Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej. Bohaterką dokumentu wyprodukowanego przez Studio Filmowe Kalejdoskop jest patronka nagrody dla najlepszego aktora lub aktorki Elżbieta Czyżewska, która została w tym roku nagrodzona pośmiertnie nagrodą swojego imienia. Kolejnymi aktorami wyróżnionymi nagrodą im. Elżbiety Czyżewskiej zostali Tomasz Kot za rolę w filmie „Bogowie” oraz Andrzej Chyra za rolę w filmie „Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego, wyprodukowanego przez Aurorum Film. Wyróżnienie honorowe otrzymał krótki metraż „Las cieni” Andrzeja Cichockiego, zrealizowany na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

11. Festiwal Polskich Filmów w Nowym Jorku odbył się w dniach 1-3 maja 2015.

Więcej informacji: www.nypff.com.

06.05.2015