Festiwal Polskich Filmów w Nowym Jorku

W dniach od 30 kwietnia do 5 maja w Nowym Jorku odbędzie się 6. Festiwal Polskich Filmów. Na kilkunastu pokazach zostaną zaprezentowane najnowsze produkcje fabularne, dokumentalne i krótkometrażowe.

 

Honorowy patronat nad imprezą objął Andrzej Wajda.

 

Festiwal otworzy „Chopin. Pragnienie miłości” autorstwa Jerzego Antczaka. Pokaz odbędzie się w Konsulacie Generalnym RP.

 

Jednym z wydarzeń tegorocznego festiwalu będzie retrospektywa filmów Janusza Morgensterna, gościa specjalnego NYPFF.

 

Swoje nowojorskie premiery będą miały podczas festiwalu najnowsze produkcje, m.in. „Generał Nil” Ryszarda Bugajskiego, „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego oraz „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka.

 

Pokazany zostanie także prezentowany na początku tego roku w Sundance film „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha. Podczas festiwalu będzie można również zobaczyć „Rewers” Borysa Lankosza, dokument o Wisławie Szymborskiej autorstwa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej i nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” Bartka Konopki.

 

Gośćmi festiwalu będą reżyserzy oraz odtwórcy głównych ról w filmach pokazywanych w Nowym Jorku – m.in. Olgierd Łukaszewicz, Paweł Szajda, Borys Szyc i Lesław Żurek.

 

Więcej o 6. Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku: www.nypff.com.

10.04.2010