Festiwal Polskich Filmów w Vancouver

W dniach 21-23 października odbędzie się Festiwal Polskich Filmów w kanadyjskim Vancouver. W ramach wydarzenia zostanie pokazanych 10 filmów. Imprezę otworzy dokument „Jarocin. Po co wolność” Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego.

„Jarocin. Po co wolność” filmem otwarcia

„Jarocin. Po co wolność” to pierwszy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu w Jarocinie – od jego początków w latach 60. i 70., przez eksplozję popularności w latach 80., po trudne lata 90. i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. W dokumencie znalazły się  barwne opowieści Roberta Brylewskiego, Tomasza Budzyńskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego czy Jurka Owsiaka połączone z niepublikowanymi dotąd materiałami archiwalnymi.

„Kiedy obejrzeliśmy fragment filmu, zdecydowaliśmy, aby pokazać go jako film otwierający festiwal. Dlaczego wybraliśmy ten film? Bo opowiada o czasach nam bardzo bliskich, pokazuje jak zmieniał się festiwal w Jarocinie i jak ważny jest dla polskiej kultury. A do tego doskonale ogląda się ten dokument” – mówi Rafał Czekajło, Dyrektor Programowy Festiwalu Polskich Filmów w Vancouver.

Dokument „Jarocin. Po co wolność” nie był jeszcze dystrybuowany w Polsce. Jego premiera jest zapowiadana na 2 grudnia 2016.

Pozostałe filmy w programie festiwalu

Na festiwalu w Vancouver pokazanie zostanie także „Zaćma” Ryszarda Bugajskiego (polska premiera odbędzie się 25 listopada), „Czerwony Pająk” Marcina Koszałki, „Chemia” Bartosza Prokopowicza, „Kamper” Łukasza Grzegorzka, „Obce Niebo” Dariusza Gajewskiego, „Planeta Singli” Mitji Okorna, krótkometrażowe „Fragmenty” Agnieszki Woszczyńskiej, a także dwa filmy Janusza Zaorskiego: „Matka Królów” oraz „Pokolenia”.

Więcej informacji na stronie www.vpff.ca.

20.10.2016