Festiwal "Sztuka Dokumentu"

W dniach 26 listopada – 5 grudnia odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Multimedialnego „Sztuka Dokumentu”. Kino Kultura, Dom Spotkań z Historią, Uniwersytet Warszawski, Nowy Wspaniały Świat, to tylko część miejsc, które staną się w tych dniach prawdziwym centrum „Sztuki Dokumentu”. Tam będą miały miejsce pokazy filmowe, spotkania z twórcami, liczne konferencje i panele dyskusyjne oraz uliczna wystawa fotograficzna.

 

Tegoroczna edycja Festiwalu Multimedialnego „Sztuka Dokumentu” odbędzie się pod hasłem szeroko rozumianej „wolności” i będzie stanowić dokumentalne spojrzenie na to, jak ludzie różnych kultur i systemów społecznych definiują współcześnie to pojęcie. Zaprezentowane zostaną filmy dokumentalne z całego świata, które dotykają tego tematu w rozmaitych kontekstach – m.in. jak rozumiana jest wolność po roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej, wolność polityczna na świecie, wolność artystyczna, wolność osobista, realne i wirtualne oblicza wolności. Podczas Festiwalu spotkają się twórcy, eksperci, naukowcy, świadkowie wydarzeń z Polski i ze świata, którzy podzielą się swoją wizją „wolności”.

 

Festiwalowi towarzyszyć będą wydawnictwa i publikacje internetowe, a także specjalne pokazy dla szkół.

Łącznie w programie Festiwalu znajdzie się około 60 filmów z całego świata, przy czym każdy dzień i jednocześnie blok tematyczny będzie poświęcony innemu aspektowi wolności. Do sekcji konkursowej zakwalifikowanych zostanie ok. 20 filmów, spośród których międzynarodowe Jury wybierze laureatów Nagrody Grand Prix (15.000 PLN) – ufundowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Nagrody Przyszłości Mediów (10.000 PLN) – ufundowanej przez Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszkę Odorowicz.

 

Pokazane zostaną dokumenty prezentowane na ważnych światowych festiwalach filmowych, które zdobyły już cenne nagrody i nominacje, lecz także filmy zupełnie nowe, które na Festiwalu Multimedialnym „Sztuka Dokumentu” będą miały swoje polskie premiery i szansę na odkrycie.

Wśród festiwalowych tytułów znalazły się m.in. nominowany do Oscara głośny obraz Andersa Østergaarda „Birma VJ”, znakomity dokument o rosyjskich faszystach Valerija Balayana „Kochajcie mnie proszę” czy „Zapaśniczka z Boliwii” Małgorzaty Łupiny o kobiecie zarabiającej na życie walcząc w ringu. Film ten na Festiwalu będzie miała swoją premierę.

 

Prezentacja nowych, nieodkrytych i nieznanych jeszcze filmów, zwłaszcza tych, które wyróżniają się nowatorską formą czy nowatorskim przedstawieniem opowiadanej historii, to jeden z podstawowych założeń Festiwalu. Podobnie, jak prezentacja nowoczesnych technologii i pokazanie możliwości wykorzystania ich w celu dokumentowania rzeczywistości. Dlatego w programie Festiwalu nie zabraknie również filmów dokumentalnych zrealizowanych w technologii 3D oraz tzw. webdocs.

 

Poza projekcjami filmowymi na integralną częścią Festiwalu są konferencje i panele dyskusyjne. Do dyskusji zapraszani są twórcy, eksperci, naukowcy, świadkowie wydarzeń z Polski i ze świata.

Oficjalna strona Festiwalu www.sztukadokumentu.pl.

 

Żródło informacji: www.sfp.org.pl.

08.11.2010