Festiwal Transatlantyk - dwa konkursy dla kompozytorów

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk zapraszają młodych kompozytorów z całego świata do wzięcia udziału w dwóch konkursach: Muzyki Filmowej i Improwizacji Kompozytorskiej.

 

Zadaniem uczestników Konkursu Muzyki Filmowej, który odbędzie się w dniach 11-12 sierpnia 2011, będzie skomponowanie muzyki do dwóch krótkich filmów: fragmentu fabuły „Aż po grób” w reżyserii Aarona Schneidera i animacji „AH” stworzonej przez Simona Moreau, Bastiena Duboisa i Jorisa Bacqueta. Materiał dobrany został tak, aby kompozytorzy mogli wykazać się profesjonalnym warsztatem i oryginalnym stylem.

 

Wielki finał z udziałem 10 uczestników odbędzie się 12 sierpnia. Prace finalistów oceniać będzie międzynarodowe jury, w którym zasiądą m.in. Paul Broucek, szef muzyczny wytwórni Warner Bros oraz Peter Golub, Dyrektor Programu Muzycznego Instytutu Sundance. Pełny skład jury zostanie ogłoszony najpóźniej 30 czerwca 2011.

 

Najlepsi młodzi kompozytorzy otrzymają w tej kategorii nagrody w wysokości 20 000 USD za pierwsze miejsce, 10 000 USD za drugie miejsce i 5 000 USD za trzecie miejsce. Wszyscy trzej laureaci wezmą udział w warsztatach muzyki filmowej Instytutu Rozbitek w 2012 roku.

 

Konkurs Improwizacji Kompozytorskiej odbędzie się w dniach 8-12 sierpnia 2011. W pierwszym etapie konkursu kompozytorzy obejrzą krótki materiał filmowy i natychmiast wyjdą na scenę, gdzie na oczach widzów będą musieli stworzyć połączony z obrazem utwór fortepianowy. Tworzone instynktownie i na żywo improwizacje, oceni jury, które wybierze 10 finalistów. Zwycięska dziesiątka zaprezentuje się ponownie w kompozytorskich improwizacjach przed jurorami i publicznością. Artyści będą musieli stworzyć na żywo utwory do nowego, pięciominutowego materiału filmowego.

 

Zwycięzca Konkursu Improwizacji Kompozytorskiej otrzyma  nagrodę w wysokości 10 000 USD. Laureaci drugiej i trzeciej nagrody otrzymają odpowiednio 5 000 USD i 2 500 USD. Nagrody zostaną wręczone podczas gali zakończenia festiwalu 12 sierpnia 2011 roku.

 

W konkursach festiwalu Transatlantyk mogą brać udział kompozytorzy, którzy do 31 grudnia 2011 nie ukończą 35 lat.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk odbędzie się w tym roku po raz pierwszy w Poznaniu w dniach 5-13 sierpnia 2011. Impreza w zamierzeniu będzie nową artystyczną platformą, która poprzez muzykę i film chce budować silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem. Formuła festiwalu oparta jest na pokazach filmowych zorganizowanych w kilkunastu cyklach tematycznych, serii koncertów, akcjach i wydarzeniach ekologicznych. Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest laureat Oscara, Jan A.P. Kaczmarek.

 

Więcej informacji o festiwalu i konkursach na stronie: www.transatlantyk.org.

 

Informacja prasowa

13.05.2011