37. Gdynia Film Festival

Plakat 37. Gdynia Film Festival

 

Organizatorzy 37. Gdynia Film Festival. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych ujawnili pierwsze szczegóły dotyczące programu festiwalu i pozakonkursowych sekcji imprezy.

Masterclass: anatomia sceny

Zapoczątkowany w zeszłym roku cykl masterclassów, podczas których reżyserzy analizowali jedną ze scen wybranego dzieła swojego autorstwa, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Nie zaskakuje zatem fakt, że również podczas 37. edycji festiwalu filmowcy spotkają się z widzami na mistrzowskich lekcjach. Tym razem w cyklu „Masterclass: anatomia sceny” Juliuszowi Machulskiemu i Kazimierzowi Kutzowi będą towarzyszyć ich operatorzy – Witold Adamek i Jerzy Wójcik. Gościem kolejnego z masterclassów będzie Michał Leszczyłowski, montażysta na stałe współpracujący z Lukasem Moodyssonem, który wraz z Andriejem Tarkowskim montował ostatni film reżysera – „Ofiarowanie” .

Sekcja Czysta klasyka

Polskie arcydzieła: „Nikt nie woła” i „Szwadron” organizatorzy nie tylko poddadzą analizie podczas mistrzowskich lekcji, ale także zaprezentują w całości, w sekcji „Czysta klasyka”, która dedykowana jest odrestaurowanym cyfrowo klasykom polskiego kina. Poza wspomnianymi już filmami Kutza i Machulskiego, widzowie obejrzą odświeżone w ramach projektu KinoRP: „Barwy ochronne” Krzysztofa Zanussiego, „Orła” Leona Buczkowskiego i „Nie lubię poniedziałku” Tadeusza Chmielewskiego. Wydarzeniem specjalnym sekcji będzie pokaz „Panien z Wilka” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Sekcja Dzieła nieznane

Obok tytułów, które na stałe weszły do kanonu dzieł polskiej kinematografii, po raz pierwszy w programie pojawią się „Dzieła nieznane” – przegląd nieco zapomnianych dziś filmów jednych

z najbardziej uznanych twórców polskiego kina: „Urząd” Janusza Majewskiego, „Wśród nocnej ciszy” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego, dwa filmy Stanisława Różewicza: „Na melinę” i „Piwo” oraz „Naprawdę wczoraj” Jana Rybkowskiego.

Kino niezależne, polonica i spotkania z twórcami

Podobnie jak rok temu, podczas bieżącej edycji festiwalu, widzowie będą mieli okazję wziąć udział w „Jak to się robi?” – serii spotkań z twórcami filmów walczących w Konkursie Głównym, podczas których zostaną wprowadzeni w tajniki tworzenia przedstawianych tytułów.

 

Nie zabraknie Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego, którego zwycięzca zostanie wyłoniony przez plebiscyt publiczności, a także plażowych projekcji „Filmy od morza” oraz sekcji „Filmy z Gdyni”. Tradycyjnie w programie znajdzie się miejsce dla cyklu „Polonica”, w którym zaprezentowane zostaną filmy zagraniczne powstałe przy udziale polskich twórców.

Wystawy podczas 37. Gdynia Film Festival FPFF

Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało ekspozycje poświęcone dwóm wielkim reżyserom: Jerzemu Hoffmanowi, którego monograficzną wystawę, przy współpracy ze Studiem Filmowym „Zodiak” Jerzy Hoffman Film Production oraz Filmoteką Narodową w Warszawie, zorganizowano z okazji jego 80 urodzin. Drugiej wystawie, poświęconej Jerzemu Kawalerowiczowi, towarzyszyć będzie multimedialna prezentacja składająca  się z wywiadów z aktorami, współpracownikami i przyjaciółmi jednego z najwybitniejszych rodzimych twórców.

 

W Teatrze Muzycznym będzie można obejrzeć „Plakaty do filmów, których nie było” autorstwa Andrzeja Dudzińskiego, który tworzy plakaty do filmów, które nigdy nie powstały. Muzeum Marynarki Wojennej zaprezentuje kolejną już na gdyńskim Festiwalu serię zdjęć Henryka Pietkiewicza.

Dla najmłodszych widzów

Gdyński festiwal nie zapomina o najmłodszych widzach. „Gdynia Dzieciom”, której patronuje Stowarzyszenie Filmowców Polskich, zawita – poza siedzibą Festiwalu – do Elbląga, Tczewa, Lęborka i Cieplewa. Kolejnym przeznaczonym dla dzieci projektem jest „Uśmiechnij się”. Na specjalnej wersji plakatu festiwalu Marek Wysoczyński – twórca Światowego Archiwum Uśmiechów – będzie zbierał „uśmiechnięte” autografy uczestników festiwalu, a mali pacjenci szpitala miejskiego w Gdyni rysować będą uśmiechy wraz z Prezydentem Miasta Wojciechem Szczurkiem i gościem specjalnym, którego nazwisko pozostaje tajemnicą.

37. Gdynia Film Festival. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej na www.festiwalgdynia.pl.

29.03.2012