Festiwale w Rumunii i Mołdawii czekają na zgłoszenia

Dwa najważniejsze festiwale filmowe w Rumunii i Republice Mołdawii przyjmują zgłoszenia filmów konkursowych do 1 lutego 2017 roku. Międzynarodowy Festiwal Filmowy  Transilvania (TIFF) w Klużu i kiszyniowski Cronograf przyciągają corocznie wielotysięczną publiczność. 

MFF Transilvania

Jeden z największych i najgłośniejszych festiwali w Europie Południowo-Wschodniej, Międzynarodowy Festiwal Filmwoy Transilvania w rumuńskim Klużu-Napoce w 2016 roku zgromadził prawie 80 tysięcy widzów, którzy obejrzeli ponad 200 produkcji filmowych. Gośćmi zeszłorocznej edycji byli m.in. aktorka Sophia Loren i Iain Smith, producent serii Mad Max. Jednym z jurorów festiwalu był także Tomasz Wasilewski, który w Rumunii prezentował swój film „Zjednoczone Stany Miłości”. W 2014 roku „Płynące wieżowce” polskiego reżysera zostały uhonorowane nagrodą TIFF za najlepszą reżyserię. Oprócz nagród, których łączna pula wynosi 25 tysięcy euro, festiwal oferuje bogaty program dla przedstawicieli branży filmowej. Tegoroczna, 16. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 2-11 czerwca 2017 roku. Informacje na temat festiwalu i zgłaszania filmów znajdują się na stronie: www.tiff.ro.  

MFFD Cronograf

Stolica Mołdawii będzie natomiast gościła 14. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmu Dokumentalnego Cronograf. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-31 maja 2017 roku w Kiszyniowie. W czasie festiwalu filmy są prezentowane w czterech sekcjach konkursowych, a ocenia je międzynarodowe jury. W programie festiwalu co roku znajdują się także spotkania z twórcami, warsztaty, a także program edukacyjny dla młodzieży. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.cronograf.md.

Instytut Polski w Bukareszcie

Do udziału w obu imprezach polskich filmowców zachęca Instytut Polski w Bukareszcie (www.culturapoloneza.ro), który współpracuje z dwoma festiwalami i wspiera obecność na nich polskiej kinematografii.

Informacja prasowa 

17.01.2017