Film „Badjao. Duchy z morza” nagrodzony we Włoszech

Dokument „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej został nagrodzony podczas XIX Festiwalu Filmowego odbywającego się na terenie Parku Narodowego Gran Paradiso we Włoszech.

Kolejna nagroda dla „Badjao. Duchy z morza”

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej dokument Elizy Kubarskiej otrzymał nagrodę WWF Italia. W uzasadnieniu jury określiło film jako „smutny, piękny i poetycki film dokumentalny oraz neorealistyczny”. Członków jury ujęło to, że film jednocześnie opowiada o biedzie, godności, cierpieniu, jak i miłości do wolności i natury, która potrafi być jednocześnie wzniosła i wroga, szorstka i obojętna. Wcześniej dokument nagradzany był m.in. na 21. Festiwal Filmów Dokumentalnych Hot Docs w Toronto, 11. Planete+Doc w Warszawie oraz Festiwalu Filmowym w Los Angeles.

Film zrealizowany ze wsparciem PISF i fanów dokumentu

Współfinansowany przez PISF film jest wynikiem współpracy Elizy Kubarskiej i producentki Moniki Braid, jak również fanów dokumentu, którzy współfinansowali film za pośrednictwem platformy crowdfundingowej Kickstarter. Film opowiada o ostatnich dniach Badjao, ludzi-ryb z Borneo, żyjących w ścisłej harmonii z naturą i słynących z nieprzeciętnych umiejętności nurkowych. Osią dramaturgiczną filmu jest historia doświadczonego rybaka i jego młodego siostrzeńca.

XIX Festiwal Filmowy Gran Paradiso miał miejsce w dniach 24-29 sierpnia 2015. 

Więcej informacji na stronie festiwalu: www.gpff.it

Na podstawie informacji prasowej

03.09.2015