Film „Czarny Młyn” z nagrodą na Festiwalu Schlingel

„Czarny Młyn” w reżyserii Mariusza Paleja, otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego na 25. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Schlingel w Niemczech. Ten skierowany do widza familijnego obraz przygodowy z elementami science fiction miał tam swoją światową premierą. Następnie weźmie udział w 24. Black Nights Film Festival w Tallinnie oraz w 38. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego widza Ale Kino! w Poznaniu. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz został wsparty finansowo w ramach systemu „30% cash rebate”, którego operatorem jest PISF.

Dwunastoletni Iwo mieszka w małej post PGR-owskiej wsi. Symbolicznym punktem w tym opustoszałym miejscu jest zniszczony Czarny Młyn – niegdyś miejsce pracy wielu rodziców. Jest to cały świat Iwa i jego przyjaciół. Łamiąc zakaz zbliżania się do starego młyna, dzieci przypadkowo uruchamiają jego złą energię. Od tej chwili nic już nie będzie takie samo.

Zaczynają ginąć przedmioty, zwierzęta. Znikają także dorośli. Z beztroskiego małego egoisty Iwo musi stać się odpowiedzialnym, odważnym chłopcem. Zaczyna doceniać swoją niepełnosprawną, wcześniej nieakceptowaną siostrę – to dzięki nadprzyrodzonym zdolnościom Meli, dzieciom udaje się rozwiązać tajemnicę Czarnego Młyna. Wspólnymi siłami pokonują oni złą energię, społeczność odradza się, a mieszkańcy mogą zbudować nową przyszłość.

Obsada i twórcy

Film powstał na motywach bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego o tym samym tytule. Reżyserem jest Mariusz Palej, autorkami scenariusza Magdalena Nieć i Katarzyna Stachowicz-Gacek, a za kamerą stanął: Wojciech Węgrzyn. W obsadzie znaleźli się m.in. Marcin Dorociński, Magdalena Nieć, Krzysztof Kiersznowski, Maria Ciunelis, Magdalena Różańska, Robert Talarczyk, Grażyna Bułka i Janusz Chabior. Producentem filmu jest firma TFP, a do koproducenckiej współpracy zaproszono: Heliograf, RioDePost, Studio produkcyjne Orka, Cafe Ole oraz Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Poprzednia produkcja twórców – film „Za niebieskimi drzwiami” z 2016 roku zgromadził w kinach niemal 250 tysięcy widzów. Trafił do dystrybucji m.in. w Chinach, Niemczech, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Meksyku. Zebrał też 27 nagród na międzynarodowych festiwalach skierowanych do młodego widza.

19.10.2020