Film dokumentalny "Ekspedycja Wisła"

Fundacja Marka Kamińskiego w styczniu pokaże po raz pierwszy swoją najnowszą produkcję – film dokumentalny „Ekspedycja Wisła”. Ten poruszający dokument, w którym śpiew ptaków i muzyka Leszka Możdżera przeplatają się z pytaniami Marka Kamińskiego o filozofię życia i znaczenie natury, zobaczyć będzie można w Gdańsku 25 stycznia w kinie Kameralnym oraz w Warszawie 28 stycznia w kinie Kultura.

 

Film w reżyserii Joanny Łęski oraz Doroty Adamkiewicz jest dokumentem, który powstawał podczas dwóch wypraw kajakowych Marka Kamińskiego przez Wisłę. „Ekspedycja Wisła” ma dwóch równorzędnych bohaterów. Piękną, dziką Wisłę oraz Marka Kamińskiego, podróżnika, polarnika, zdobywcę obu biegunów ziemi, który z ciekawością dziecka zachwyca się, kontempluje, analizuje i „dotyka” królowej polskich rzek. To spotkanie żywiołu oraz człowieka, który poznał najodleglejsze zakątki ziemi, a teraz ekstremalnych przeżyć i doświadczeń postanowił poszukać w zasięgu ręki.
Ekspedycja Wisła to podróż przez rzekę, przez miasta, ludzi, marzenia, która płynie w dźwiękach muzyki Leszka Możdżera dopełniających się z pluskiem wody i śpiewem ptaków. Marek Kamiński stawia pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

 

W obrazie przenikają się dwie wyprawy, obserwujemy dojrzewanie pomysłu samotnej eskapady. Kamiński zakochuje się w Wiśle. Powoli i cierpliwie poznaje ją, żeby odkryć jej piękno i zachwycić się nim. Wszystko przeplata się z filozofią życia, wizją przyszłości i afirmacją możliwości, jakie stoją przed Markiem Kamińskim.

 

Film powstał podczas dwóch kajakowych ekspedycji wzdłuż Wisły. Przedstawia dwie podróże: letnią (odbyła się we wrześniu 2009 roku i trwała miesiąc) oraz zimową (marzec 2010 i trwała dwa tygodnie), zorganizowane przez Fundację Marka Kamińskiego.

 

Pierwsza to ekspedycja zespołowa, którą Marek Kamiński odbywa z ludźmi z różnych stron świata: norweską polarniczką Kristin Olsen, niepełnosprawnym Maćkiem Urbaniakiem, skautami, harcerzami, miłośnikami i „ludźmi” Wisły. Zimowa wyprawa była samotna i bardziej ekstremalna, w trakcie której Marek Kamiński m.in. nocuje w namiocie na brzegu rzeki, pije przefiltrowaną wodę z Wisły oraz spotyka się z wieloma fanami, którzy przychodzą nad Wisłę, aby poprzez ideę na rzecz której podróżnik płynie.

Letnia podróż zrodziła się z ciekawości Wisły. Z rozmów z podróżnikami, ekologami, badaczami, którzy zainspirowali Marka Kamińskiego do zgłębienia tajemnicy najpiękniejszej z polskich rzek. Sensem zimowej wyprawy było zainteresowanie ludzi Wisłą. Jej ekstremalna forma miała zwrócić uwagę społeczeństwa i mediów.

 

W trakcie i tuż po zakończeniu pierwszej ekspedycji narodził się projekt Szlak Wisły, wieloletni program Fundacji Marka Kamińskiego na rzecz Wisły, w skład którego wchodzą m.in.: film Ekspedycja Wisła, konferencja Wisła XXI wieku, portal szlakwisly.pl, przewodniki, w tym wydany właśnie „Wisła – 1047 tajemnic”, Kampania Woda +.

 

Informacja prasowa

13.01.2011