Film dokumentalny o Piotrze Łazarkiewiczu w kinach

11 marca na ekrany kin wszedł film dokumentalny „(Nie)obecność” o Piotrze Łazarkiewiczu.

Film o Piotrze Łazarkiewiczu

„(Nie)obecność” to film dokumentalny o reżyserze Piotrze Łazarkiewiczu (1954 – 2008), o przerwanej z nim rozmowie, o bliskich i przyjaciołach. O mierzeniu się z jego nieobecnością i o procesie, jaki przechodzą związani z nim ludzie, odkąd odszedł na zawsze.

Piotr Łazarkiewicz żył szybko, zachłannie, jakby podświadomie czuł, że ma mało czasu. Ktoś napisał: „umarł w biegu”. Jego czas był zawsze wypełniony po brzegi, a jednocześnie ci, którzy go znali często podkreślają, że – obcując z nim – mieli poczucie, że zawsze miał dla nich czas. To film opowiedziany z perspektywy jego odejścia, ale nie panegiryk. Piotr był zwyczajny, skromny, nieśmiały, bliski i prawdziwy. Zawsze w skórzanych spodniach, z papierosem w ustach, z długimi włosami, jąkający się, z lekko ironicznym dystansem.”

W filmie wykorzystano fragmenty wyreżyserowanych przez Piotra Łazarkiewicza filmów fabularnych, dokumentalnych, teatrów telewizji, etiud studenckich, reportaży telewizyjnych oraz programów telewizyjnych i audycji radiowych. O Piotrze Łazarkiewiczu mówią: Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Paweł Felis, Remigiusz Grzela, Agnieszka Holland, Zbigniew Hołdys, Wiesław Komasa, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Magdalena Łazarkiewicz, Gabriela Łazarkiewicz, Maria Seweryn, Andrzej Wolf.

Reżyserką i autorką scenariusza jest żona reżysera Magdalena Łazarkiewicz. Autorem zdjęć jest Wojciech Todorow. Producentami filmu są: Media Brigade, Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska i Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. 

Premiera kinowa 11 marca

Film „(Nie)obecność” wszedł na ekrany polskich kin 11 marca 2016. Dystrybutorem filmu jest Żółty Szalik.

Na podstawie informacji dystrybutora

11.03.2016