Film Jerzego Kuci wygrywa w Dreźnie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” w reżyserii Jerzego Kuci zdobył nagrodę Złotego Jeźdźca dla Najlepszej Animacji na festiwalu Filmfest Dresden.

Najnowszy film Jerzego Kuci

„Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” – najnowsza animacja autorstwa Jerzego Kuci – zdobyła uznanie jury festiwalu FilmFest Dresden, w którego skład weszli Alexandre Dostie z Kanady, Tamaki Okamoto z Japonii i Daniel Elliot z Wielkiej Brytanii. Jurorzy uhonorowali film nagrodą Złotego Jeźdźca dla Najlepszej Animacji festiwalu.

Hipnotyzująca podróż

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: – Ten krótki film jest odważną wypowiedzią na temat kunsztu filmu animowanego. W czasach kiedy kino często podporządkowane jest telefonom i tabletom, film ten stanowi prawdziwe wyznanie miłości do dużego ekranu. Twórca zaprasza widza w hipnotyzującą podróż poprzez rozliczne warstwy obrazu i dźwięku, w trakcie której wszystkie zmysły muszą pozostać skupione. Stymulujące doświadczenie filmowe, które łamie bariery czasu i przestrzeni, pozostawiając widzom pole do stworzenia własnych.

27. Filmfest Dresden

Tegoroczna, dwudziesta siódma edycja festiwalu Filmfest Dresden odbyła się w dniach 14-19 kwietnia. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” była jedynym polskim filmem pokazywanym w sekcji konkursowej festiwalu. W różnych sekcjach pozakonkursowych wyświetlono również „Decrescendo” Marty Minorowicz, „Łaźnię” Tomasza Duckiego, „Nieprawdopodobnie elastycznego człowieka” Karoliny Specht, „Przebudzenie” Karoliny Malinowskiej i „Wydech” Macieja Wiktora.

Visegrad in Short(s)

Po raz pierwszy festiwalowi towarzyszyło forum krajów wyszehradzkich Visegrad in Short(s), w ramach którego odbyły się prezentacje kinematografii krótkometrażowej państw wyszehradzkich. Krakowska Fundacja Filmowa była polskim partnerem forum, a reprezentująca ją Marta Świątek wspólnie z Michaliną Fabijańską ze Studia Munka opowiedziały o sytuacji kina krótkometrażowego w Polsce.

Źródło informacji: Polish Shorts

21.04.2015