Film, literatura i muzyka na Planete+ Doc

Podczas 9. edycji festiwalu Planete+ Doc oprócz pokazów filmów dokumentalnych odbędą się wydarzenia z pogranicza filmu, sztuk wizualnych, muzyki i literatury. 9. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 11-20 maja w Warszawie i 14-20 maja we Wrocławiu. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Wideoinstalacje Haruna Farockiego

W dniach 12 maja – 19 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, odbędzie się wystawa ośmiu wideoinstalacji Haruna Farockiego, autora filmów dokumentalnych, instalacji wideo, krytyka i teoretyka filmowego. Głównym elementem wystawy będzie „Deep Play” – 12-kanałowa instalacja, w której artysta wykorzystał materiały z relacji telewizyjnej z finałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Wystawie będzie towarzyszyła retrospektywa 14 filmów Haruna Farockiego, pokazywanych w dniach 12-20 maja w warszawskiej Kinotece i Kino.Lab.

Literatura i film

Podczas festiwalu zostaną pokazane dokumenty poświęcone literaturze i jej twórcom m.in. Margaret Atwood („Dług według Margaret Atwood” Jennifer Baichwal), Wiktorowi Jerofiejewowi („Rosyjski libertyn” Ariego Matikainena). 18 maja w Warszawie, Wrocławiu i Dżubie odbędzie się transmitowana na żywo wideokonferencja z Margaret Atwood. 17 maja warszawska publiczność weźmie udział w spotkaniu z Wiktorem Jerofiejewem. Gary Tarn spotka się z Ernestem Bryllem – autorem polskiego tłumaczenia sfilmowanego przez Tarna zbioru 26 opowiadań „Prorok” (1923) autorstwa libańskiego artysty, filozofa i pisarza Kahlila Gibrana.

Nagroda Doc Art

Po raz drugi na filmy poświęcone sztuce, artystom i wydarzeniom artystycznym, pokazywane w ramach sekcji „Wena i muza – Free Your Mind”, zawalczą o nagrodę Doc Art. Wśród nich znajdzie się m.in. obraz o Gerhardzie Richterze, jednym z największych żyjących malarzy współczesnych („Gerhard Richter” Corinny Belz), Bercie Sternie – kultowym fotografie gwiazd, autorze słynnej „sypialnianej” sesji Marilyn Monroe oraz zdjęcia wykorzystanego na plakacie tegorocznej edycji festiwalu („Bert Stern. Prawdziwy Madman” Shannah Laumeister).

Nos Chopina i koncerty

Miłośników muzyki zainteresują filmy muzyczne walczące o nagrodę Nos Chopina m.in. „Historia Marka Sandmana” Roberta G. Bralvera i Davida Ferino o wokaliście zespołu Morphine, „Życie w rytmie bitów” Michaela Rapaporta o kultowym hip-hopowym zespole A Tribe Called Quest. Po raz pierwszy w programie festiwalu pojawi się scena muzyczna. Koncerty będą odbywały się prawie każdego dnia w klubach festiwalowych w warszawskiej Cafe Kulturalna i wrocławskich Puzzlach. Obędą się także pokazy zremasterowanej wersji filmu „Podróż na księżyc” Georgesa Mélièsa z 1902 roku – pierwszego w historii filmu science-fiction, do którego muzykę stworzyli muzycy zespołu Air.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.planeteplus.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

27.04.2012