Film Marcina Sautera promowany przez L’Agence du Court Metrage

Wyprodukowany przez Szkołę Wajdy film „Za płotem” Marcina Sautera znalazł się na liście dziesięciu najlepszych filmów krótkometrażowych ostatnich lat, promowanych przez L’Agence du Court Metrage we Francji.

 

Wyprodukowany w 2005 roku film dwunastominutowy film rozpoczął swoją karierę nagrodą za najlepsze zdjęcia na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2005 r., a następnie, w tym samym roku na festiwalu Cinéma du Réel w Paryżu zdobył Grand Prix w kategorii krótkiego metrażu.

 

Od 2010 roku przez następne trzy lata „Za płotem” będzie promowane przez francuską L’Agence du Court Metrage w programie złożonym z 10 najlepszych dokumentów krótkometrażowych ostatnich lat pod wspólną nazwą: Crossing Border/A la Frontiere. W programie tym znalazły się filmy twórców z Włoch, Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Belgii.

 

L’Agence du Court Metrage we Francji istnieje od 1983 roku. Została założona przez grupę profesjonalistów – reżyserów, producentów i dystrybutorów. Promując i dbając o rozwój przemysłu krótkometrażowego we Francji, agencja stara się, aby projekty przez nich sygnowane były „rozpoznawane jako dzieła sztuki, w prawdziwym tych słów znaczeniu”. Jej podstawowym zadaniem jest połączenie światów twórców i dystrybutorów.

 

Marcin Sauter ukończył Kurs Dokumentalny w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Razem z Maciejem Cuske zrealizował godzinną fabułę pt. „I co wy na to, Gałuszko?” (2001).

 

W 2005 r. zadebiutował w dokumencie filmem „Za płotem”, uhonorowanym nagrodą za najlepsze zdjęcia na 45. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jego debiut zdobył także pierwsze nagrody na festiwalach europejskich szkół filmowych w Londynie i Wilnie. Jest współtwórcą Zespołu Filmowego Paladino.

 

Informacja prasowa

23.02.2010