Film Marty Pajek wygrywa Animocje

Grand Prix 7. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje w Bydgoszczy trafiło do polskiej animatorki, Marty Pajek za film „Figury niemożliwe i inne historie II”.

„Figury niemożliwe i inne historie II”

„Figury niemożliwe i inne historie II” to część tryptyku opartego na koncepcji „figur niemożliwych” – takich, które da się narysować, ale które nie istnieją w rzeczywistości. Tryptyk jest wypowiedzią na temat roli kobiety definiowanej w trzech przestrzeniach – zaczynając od tej najbardziej intymnej – jak dom i rodzina po szerszy kontekst społeczny. Film otrzymał już nagrodę Jury Studenckiego i Srebrnego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagrody festiwali w Utrechcie, Berkeley, Belgradzie oraz poznańskiego „Animatora”.

Marta Pajek

Marta Pajek to artystka wszechstronna. Reżyserka filmów animowanych, graficzka, malarka; zajmuje się również sztuką wideo. Urodzona w 1982 w Kielcach, mieszka i pracuje w Krakowie. Kształciła się pod okiem guru estońskiej animacji Priita Pärna, uważanego za jedną z najważniejszych postaci światowej animacji artystycznej. Artystka była wielokrotnie nagradzana, m.in. na festiwalu „Balkanima” w Belgradzie, „Animateka” w Lublanie czy „Etiuda&Anima” w Krakowie. Za „Snępowinę” (2012) na Animocjach otrzymała III Nagrodę.

Pozostali laureaci Animocji 2017:

  • Druga Nagroda za „świadomość wizualną” – Karolina Specht za film „Wyjdę z siebie” (Polska),
  • Trzecia Nagroda za „formę i plastykę” – Irina Rubina za film „Jazz Orgie” (Niemcy),
  • Nagroda publiczności – „Happy end”, reż. Jan Saska (Czechy),
  • Nagroda w Konkursie Filmów dla Dzieci – „Etnofobia/Ethnophobia”, reż. Joan Zhonga (Grecja, Albania).

Jury przyznało też 3 specjalne wyróżnienia:

  • Specjalne Wyróżnienie za animację klasyczną – Tymon Albrzykowski za film „Zdarzenie plastyczne” (Polska),
  • Specjalne Wyróżnienie za „odwagę i szczerość” – Renata Gąsiorowska za film „Cipka” (Polska),
  • Specjalne Wyróżnienie za „lekkość i humor” – Britt Raes za film „Catherine” (Belgia).

Animocje

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje odbywał się w dniach 19-29 kwietnia w Bydgoszczy. Tematem wiodącym imprezy była animacja japońska w różnych wcieleniach. Festiwal pokazał szerokie spektrum japońskiego kina animowanego, sięgając również do innych form wyrazu,  niż najlepiej nam znana „manga”. Laureatem przyznawanej przez bydgoski festiwal Nagrody za Osiągnięcia w Dubbingu Filmów Animowanych został w tym roku znakomity aktor Wiktor Zborowski.

Źródło informacji: http://animocje.com/polska-animatorka-marta-pajek-wygrala-festiwal-filmow-animowanych-animocje-2017/

04.05.2017