Film o Olegu Sencowie w Tallinie

Współfinansowany przez PISF estońsko-polski film dokumentalny „Proces: Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow” w reżyserii Askolda Kurowa miał swoją estońską premierę na 21. Black Nights Film Festival w Tallinie.

Film Askolda Kurowa opowiada historię ukraińskiego reżysera skazanego przez wojskowy sąd Rosji na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. Światowa premiera filmu miała miejsce 11 lutego na festiwalu filmowym Berlinale, podczas uroczystego pokazu współorganizowanego przez Europejską Akademię Filmową, która wybrała taki właśnie sposób na
obchody swojego 30-lecia. Wybitni filmowcy europejscy, wśród których byli m.in. Agnieszka Holland i Volker Schlöndorff, demonstrowali wtedy swoje poparcie dla Olega Sencowa.

Prezentacja na jednej z ważniejszych imprez filmowych

Trwający do 3 grudnia Tallinn Black Nights Film Festival obok festiwali filmowych w Cannes, Berlinie czy Karlowych Warach jest jedną z najważniejszych imprez poświęconych kinematografii i przez FIAPF zaliczany jest do grupy 15 najważniejszych światowych wydarzeń filmowych. „Proces” jest w Tallinie obecny w dwóch sekcjach: Hot Topics i Doc@PÖFF. Wcześniej film Askolda Kurowa pokazywany był na licznych imprezach filmowych na świecie, m.in. na One World Film Festival w Pradze, Docudays UA w Kijowie, DocLisboa w Lizbonie, goEast Film Festival w Wiesbaden, Sheffield Doc/Fest w Wielkiej Brytanii, Motovun Film Festival w Chorwacji, Riga International Film Festival, Vancouver Film Festival w Kanadzie.

Reżyser Askold Kurow w filmie obserwuje bezduszne procedury procesu oraz wysiłki rodziny, przyjaciół i prawników Olega, by ocalić go od więzienia. Śledztwo Kurowa stopniowo odsłania absurd i przerażającą kafkowską historię o tym, jak każdy może stać się ofiarą bezlitosnej machiny państwowej. Polskim producentem filmu jest firma Message Film oraz producenci
Izabela Wójcik, Violetta Kamińska, Dariusz Jabłoński, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Montażu wielogodzinnego materiału zbieranego przez blisko dwa lata dokonał znany polski dokumentalista i montażysta Michał Leszczyłowski, od lat mieszkający i pracujący w Szwecji.

Po aresztowaniu i skazaniu Olega Sencowa Polska Akademia Filmowa wraz z Europejską Akademią Filmową zainicjowały apel filmowców z całego świata o uwolnienie Sencowa, pod którym podpisało się wielu twórców filmowych i ludzi kultury. Wśród wielu setek podpisów znalazły się też nazwiska wybitnych polskich reżyserów, m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego, Pawła Pawlikowskiego, Małgorzaty Szumowskiej i innych. Akcje solidarności prowadziły narodowe akademie z całej Europy,
a także festiwale filmowe w Berlinie, Wenecji czy Warszawie.

Polskie kino w Tallinie

W tegorocznym programie festiwalu znalazło się aż 10 polskich filmów i koprodukcji, m.in. „Pokot” Agnieszki Holland, „Dziekie róże” Anny Jadowskiej, „Za niebieskimi drzwiami” Mariusza Paleja, „Pomiędzy słowami” Urszuli Antoniak i „Zgoda” Macieja Sobieszczańskiego.

Więcej informacji: www.poff.ee.

 


30.11.2017