Nowy film Romana Polańskiego na 70. MFF w Cannes

Współfinansowany przez PISF najnowszy film Romana Polańskiego „Prawdziwa historia” zostanie zaprezentowany poza konkursem w głównej sekcji 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

„Prawdziwa historia”

Najnowszy film Romana Polańskiego jest adaptacją wydanej we Francji w 2015 r. powieści „Prawdziwa historia” („D’après une histoire vraie”) autorstwa Delphine De Vigan. „Prawdziwa historia” to trzeci projekt Romana Polańskiego wsparty przez PISF i drugi, którego polskim koproducentem będzie Monolith Films.

„To opowieść o pisarce bardzo przypominającej autorkę. Ona także napisała książkę, która stała się bestsellerem, a w której odmalowała portret swej matki samobójczyni, z osobowością typu borderline. Po sukcesie następują spotkania z czytelnikami, po których pisarka czuje się całkowicie wyczerpana. W dodatku zaczyna otrzymywać anonimy, oskarżające ją, że zdobyła rozgłos dzięki śmierci matki i oszkalowaniu rodziny. Pewnego dnia spotyka L., kobietę w swoim wieku. Między rówieśniczkami rodzi się przyjaźń. Delphine zwierza się L., która rozumie ją jak nikt inny. L. wprowadza się do Delphine, opiekuje się nią i wszystkim zajmuje. Odpowiada nawet na adresowane do niej maile. Jak daleko posunie się L.? Zjawiła się po to, by zapełnić pustkę czy siać spustoszenie? Vigan ukazuje po mistrzowsku toksyczną relację między obiema kobietami, polegającą na stopniowym przejmowaniu kontroli jednej nad drugą” – przeczytamy na stronie polskiego wydawcy książki De Vigan – wydawnictwo Sonia Draga.

Twórcy

W filmie zobaczymy starcie dwóch kobiecych indywidualności rywalizujących o prymat czy nawet walczących o życie. Główne role w filmie grają Eva Green i Emmanuelle Seigner. Scenariusz napisał Roman Polański wspólnie z Olivierem Assayasem. Autorem zdjęć do filmu jest Paweł Edelman. Producentem wiodącym jest paryski WY Productions.

1900 filmów pełnometrażowych zgłoszonych na tegoroczny festiwal

Na tegoroczny festiwal nadesłano ponad 1900 filmów pełnometrażowych. Do selekcji oficjalnej wybrano filmy z 29 krajów. W Konkursie Głównym 70. MFF w Cannes zostanie pokazanych 18 filmów, w tym m.in. nowe projekty Michaela Haneke, Sofii Coppoli i Yorgosa Lanthimosa. Obrazy prezentowane w Konkursie Głównym będzie oceniać międzynarodowe jury pod przewodnictwem Pedro Almodovara.

70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 17-28 maja 2017 r.

Więcej informacji: www.festival-cannes.com.

28.04.2017