(fot. Jarosław Sosiński/NAIMA Film)

Film „Sala samobójców. Hejter” wygrywa na Tribeca Film Festival!

Film Jana Komasy „Sala samobójców. Hejter” zdobył nagrodę dla najlepszego filmu (Best Narrative Feature) w konkursie International Narrative Competition na Tribeca Film Festival w USA. To pierwszy polski film, któremu nie tylko udało się znaleźć w tym prestiżowym konkursie, przeznaczonym dla filmów zagranicznych, ale go zarazem wygrać. Polski Instytut Sztuki Filmowej wsparł promocję zagraniczną filmu.

„Sala samobójców. Hejter” to kolejny, po nominowanym do Oscara obrazie „Boże Ciało”, film duetu: reżysera Jana Komasy i scenarzysty Mateusza Pacewicza. Wyprodukowany został niezależnie przez prywatnych inwestorów, Wojciecha Kabarowskiego i Jerzego Kapuścińskiego (Naima Film). Jest to drugi film na koncie producenta po filmie Małgorzaty Imielskiej „Wszystko dla mojej matki”. Autorem zdjęć jest Radosław Ładczuk. W filmie wystąpili m.in. Maciej Musiałowski, Agata Kulesza, Danuta Stenka, Vanessa Aleksander, Maciej Stuhr i Jacek Koman.

Film opowiada historię Tomka, od dziecka obsesyjnie zauroczonego rówieśniczką Gabi Krasucką i jej bogatą rodziną, która spędzała wakacje w gospodarstwie agroturystycznym jego ojca. Po latach chłopak zaczyna studiować prawo, ale zostaje wyrzucony z uczelni za plagiat. Ukrywa ten fakt przed wspierającymi go symbolicznym „stypendium” Krasuckimi. Dzięki sprytowi i determinacji podejmuje pracę w modnej agencji buzzmarketingowej, która pozwala mu się utrzymać i dać upust negatywnym emocjom po miłosnym zawodzie. Otrzymuje hejterskie zlecenie zniszczenia wizerunku Rudnickiego – liberalnego polityka typowanego na zwycięzcę w wyborach. Z początku ma moralne wątpliwości, ale czerpie z pracy coraz większą satysfakcję. Udaje mu się też zbliżyć do Gabi i jej świata, do którego zawsze aspirował. To jednak chwilowe, Krasuccy dowiadują się o plagiacie, a Gabi znajduje narzeczonego. Tomek zostaje odrzucony. Chłopak nie poddaje się i  rozpoczyna niebezpieczną grę na dwa fronty. Zgłasza się na ochotnika do pracy w sztabie Rudnickiego, doprowadza do jego coming out, licząc na utratę wyborców,  jednocześnie planuje wiec poparcia dla Rudnickego. Tomek manipuluje rzeczywistością, zarówno w realnym świecie, jak i w wirtualnym. Poprzez grę komputerową zatrudnia Guzka, chłopaka z zaburzeniami, który ma dokonać zabójstwa polityka, ale już w prawdziwym świecie.

Połączenie nominacji do Oscara dla poprzedniego filmu Jana Komasy „Boże ciało” z nagrodą za najlepszy obraz w konkursie „International Narrative Competition” festiwalu Tribeca jest wielkim sukcesem i niezwykłą rzadkością, co daje szerokie możliwości promocyjne dla reżysera i polskiego kina.

Jeden z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie

Tribeca Film Festival został założony w 2002 roku przez Roberta De Niro, Jane Rosenthal i Craiga Hatkoffa po ataku na World Trade Center, w celu przywrócenia witalności tej części Manhattanu. Festiwal bardzo szybko stał się jednym z najważniejszych festiwali kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Odbywa się co roku w kwietniu w Nowym Jorku i przyciąga około 3 milionów ludzi. Jest odwiedzany przez gwiazdy sztuki, muzyki i filmu. Celem festiwalu jest promocja kina niezależnego i odkrywanie nowych talentów, a w trakcie festiwalu odbywają się liczne panele i dyskusje.

Co roku festiwal otrzymuje ponad 8000 zgłoszeń i tylko 1400 filmów dostaje się do selekcji. Konkurs International Narrarive Competition, przeznaczony dla filmów zagranicznych, obejmuje tylko 10 filmów. Znalezienie się w tym gronie jest niezwykle trudne i prestiżowe.

Tegoroczny konkurs oceniało jury w składzie: Danny Boyle, Demian Bichir, Sabine Hoffman, Judith Godrèche, William Hurt. Festiwal ze względu na pandemię COVID-19 w całości odbywał się online.

30.04.2020