Film „Sukienka” na dwóch międzynarodowych imprezach

Film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka, zgłoszony i współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, znalazł się w programie Future Frames – Generation NEXT of European Cinema. 6. edycja inicjatywy European Film Promotion odbędzie się online w dniach 29 czerwca – 8 lipca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Program EFP ma zwrócić uwagę specjalistów z branży filmowej, jak i dziennikarzy na młodych europejskich twórców filmowych. Podczas Industry Days na MFF w Karlowych Warach dziesięciu obiecujących reżyserów i reżyserek zaprezentuje swoje dotychczasowe dokonania, realizowane w szkołach filmowych oraz weźmie również udział w najciekawszych wydarzeniach branżowych i specjalnie dla nich przygotowanych wykładach mistrzowskich. Selekcji filmów dokonali dyrektor artystyczny festiwalu w Karlowych Warach Karel Och oraz koordynatorka programowa Anna Purkrabkova. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach to największy festiwal filmowy w Czechach, wśród twórców filmowych, dystrybutorów, przedstawicieli handlowych i dziennikarzy uważany za najważniejsze wydarzenie filmowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

Film opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. W rolach głównych: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała i Szymon Piotr Warszawski, a w pozostałych: Andrzej Glazer i Lea Oleksiak. Tadeusz Łysiak nie tylko reżyserował, ale jest również autorem scenariusza, za montaż odpowiadał Mariusz Gos, muzykę – Jan Ignacy Królikowski.

Laureaci z szansami na Oscara

Polska premiera filmu „Sukienka” miała miejsce na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Krótkometrażowy obraz z Warszawskiej Szkoły Filmowej ze zdjęciami Konrada Blocha, znalazł się także w konkursie głównym Odense International Film Festival, który odbędzie się w dniach 24-30 sierpnia. To duński festiwal filmów krótkometrażowych, który po raz pierwszy został zorganizowany w 1975 roku. Uznawany jest za jedną z najodważniejszych imprez filmowych na świecie. W tym roku na zostało zgłoszonych aż 2945 produkcji. Festiwal jest akredytowany przez Amerykańską Akademię Filmową, co oznacza, że jego laureaci mogą ubiegać się o nominację do Oscara. Jury rekomenduje również filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Pełna lista zakwalifikowanych filmów znajduje się tu: https://filmfestival.dk/en/official-selection/

16.06.2020