Film Weira dofinansowany przez PISF

3 września rozpoczyna się 37 Telluride Film Festival w stanie Kolorado w USA. W tegorocznym programie Telluride znalazły się 24 nowe produkcje pełnometrażowe, 13 filmów dokumentalnych oraz 25 krótkometrażowych. Festiwal, który nie ma formuły konkursowej, prezentuje najnowsze dokonania i tendencje światowego kina.

 

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy zostanie zaprezentowany szerokiej publiczności najnowszy film Petera Weira „The Way Back”. Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował ten projekt.

 

Peter Weir, pochodzący z Australii twórca znany jest m.in. jako autor takich filmów jak „Piknik pod Wiszącą Skałą” (1975), „Stowarzyszenie umarłych poetów” (1989), „Świadek” (1985), „Truman Show” (1998) czy „Bez lęku” (1993).

 

Swój najnowszy film – „The Way Back” Weir zrealizował w oparciu o książkę polskiego autora – Sławomira Rawicza. „Długi marsz” tego autora ukazał się po raz pierwszy po angielsku w 1956 r., w Polsce książkę wydano dopiero po 1989 r. W swoim filmie, opartym na wspomnieniach Rawicza, Peter Weir opowiada historię ucieczki grupy więźniów z sowieckiego łagru, którym po długotrwałej i wyczerpującej wędrówce udało się przedostać aż do Indii, pokonując trasę o długości ok. 8000 kilometrów.

 

W głównych rolach w filmie „The Way Back” wystąpili m.in. Ed Harris (zdobywca Złotego Globa za rolę w filmie Weira „Truman Show” i nominowany do Oscara za kreacje w takich filmach jak „Godziny”, „Pollock” czy „Apollo 13″), Colin Farrell (odtwórca głównych ról w filmach „Ondine” i „Aleksander”) i rumuński aktor Dragos Bucur (w tym roku, obok m.in. Agaty Buzek wyróżniony tytułem Shooting Star podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie). Film „The Way Back” zostanie zaprezentowany w głownej festiwalowej sekcji „Show” obok najnowszych produkcji autorstwa Mike’a Leigh, Martina Scorsese, Stephena Frearsa czy Errola Morrisa.

 

„The Way Back” trafi do polskich kin w pierwszej połowie 2011 roku.

 

Peter Weir na festiwalu Telluride otrzyma również nagrodę za całokształt twórczości i wkład w rozwój światowego kina – Silver Medallion Award. Nagroda ta przyznawana jest od początku istnienia festiwalu.

 

Specjalnym gościem festiwalu będzie pisarz Michael Ondaatje – autor m.in. powieści „Angielski Pacjent”. Organizatorzy festiwalu zorganizowali przegląd filmów wybranych przez tego twórcę.

 

37. Festiwal Filmowy Telluride odbywa się w dniach 3-6 września.

 

Więcej informacji o tej imprezie: www.telluridefilmfestival.org a także na stronie www.mubi.com.

03.09.2010