Filmland Polen 2012

Dobiega końca jubileuszowa 10. edycja Festiwalu Nowego Filmu Polskiego – Filmland Polen w Niemczech Północnych. Z tej okazji w Hanowerze i Hamburgu zostanie zaprezentowanych 8 filmów fabularnych z udziałem polskich twórców filmowych, którzy realizują produkcje międzynarodowe.

„Kosmopolici”

Cykl specjalny zatytułowany „Kosmopolici” otworzył wyreżyserowany przez włoskiego reżysera Nanni Moretiego film „Habemus Papam – mamy papieża” z udziałem Jerzego Stuhra, który po projekcji spotkał się z publicznością.

 

Widzowie festiwalu w grudniu obejrzeli „Dwa ognie” Agnieszki Łukasiak oraz „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej. W ramach kolejnych pokazów zaprezentowane zostaną: „Nagroda” Pauli Markovitch, „Gli Italiani” Łukasza Barczyka, „Code Blue” Urszuli Antoniak, „W ciemności” Agnieszki Holland i na zakończenie „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego.

 

Na spotkania z publicznością przyjadą Małgorzata i Wojciech Staroniowie oraz Lech Majewski.

Filmland Polen 2012

10 Festiwal Nowego Filmu Polskiego – Filmland Polen 2012 odbywał się w Hanowerze, Hamburgu i Lubece od marca do grudnia 2012 w formie comiesięcznych pokazów nowego polskiego kina połączonych ze spotkaniami z zaproszonymi artystami z Polski.

 

W programie znalazło się 45 najciekawszych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych zrealizowanych w 2010 i 2011 roku, m.in.: „Róża” Wojciecha Smarzowskiego, „Sala samobójców” Jana Komasy, „Lęk wysokości” Bartosza Konopki, „Ki” Leszka Dawida, „Wymyk” Grega Zglińskiego, „Kret” Rafaela Lewandowskiego oraz „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego.

 

Widzowie spotkali się m.in. z Wojciechem Smarzowskim i Agatą Kuleszą.

Wydarzenia specjalne

Wśród dodatkowych wydarzeń zaaranżowanych przez organizatorów Filmland Polen znalazły się m.in. wieczór dokumentu z historią polsko-niemiecką w tle, „Noc Trzech Kolorów, czyli trylogia Krzysztofa Kieślowskiego” i „Weekend z Andrzejem Wajdą i jego filmami” w Hamburgu.

Filmland Polen dzieciom

Z okazji Roku Janusza Korczaka odbyły się projekcje filmów poświęconych jego osobie i twórczości: „Król Maciuś Pierwszy” – animacja Sandora Jesse i Lutza Stütznera, „Bankructwo Małego Dżeka” – spektakl telewizyjny Agnieszki Glińskiej i „Korczak” Andrzeja Wajdy.

 

Poza projekcjami dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach z zakresu edukacji filmowej i plastycznej.

Promocja polskiego kina w Niemczech

Projekt Filmland Polen promuje polską kinematografię na terenie Niemiec już od 16 lat i jest najstarszym całorocznym festiwalem filmowym w Niemczech Północnych. Od 6 lat wszystkie filmy pokazywane są w polskiej wersji językowej z napisami niemieckimi.

 

Organizacją i koordynacją Festiwalu od roku 2004 zajmuje się Deutsch-Polnisches FilmForum e.V. w Hanowerze. Projekt jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, przy wsparciu Konsulatu Generalnego w Hamburgu oraz sponsorów polskich i niemieckich.

 

Więcej informacji o festiwalu mozna znaleźć na stronie: www.filmlandpolen.de.

 

Na podstawie informacji prasowej

29.01.2013