Filmoteka Szkolna. Akcja! Prezentacja filmów - animacje

Prezentujemy kolejne filmy zrealizowane przez uczniów, biorących udział w konkursach filmowych „Filmoteki Szkolnej. Akcji!”, która stanowi część programu edukacyjnego „Filmoteka Szkolna”, stworzonego i współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Animowane etiudy inspirowane Filmoteką Szkolną

W marcu 2011 roku została rozstrzygnięta druga edycja konkursu filmowego projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”. W konkursie wzięły udział 52 krótkometrażowe etiudy, zainspirowane treścią lub formą filmów z pakietu „Filmoteka Szkolna”, zrealizowanych przez uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Wśród nadesłanych obrazów znalazły się również animacje.

Dystopia

 

Krótkometrażowa animacja „Dystopia” zdobyła nagrodę internautów. Autorkami etiudy są Agata Graczyk i Marta Wiktorowicz z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Inspiracją dla powstania poklatkowej, lalkowej animacji był film „Tango” Zbigniewa Rybczyńskiego, za który reżyser w 1982 roku otrzymał Oscara w Kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany.

Pieczątka

 

Etiuda „Pieczątka” znalazła się w finałowej dziesiątce filmów nadesłanych na konkurs. Autorem poklatkowej animacji jest Marcin Kundera z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Lalkowa etiuda jest inspirowana filmem „Schody” – animacją Stefana Schabenbecka zrealizowaną w 1968 roku.

Nabór filmów na kolejny festiwal

Do 29 lutego 2012 uczniowie mogą nadsyłać filmy inspirowane „Filmoteką Szkolną” na kolejną edycję festiwalu. Zgłoszone filmy oceni jury w składzie: Kina Gałuszka (Polski Instytut Sztuki Filmowej), Kamila Tomkiel (Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej), Jakub Piątek (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”) i Grzegorz Emanuel (aktor i moderator w kursach „Filmoteki Szkolnej. Akcji!”).

Filmoteka Szkolna. Akcja!

„Filmoteka Szkolna. Akcja!” jest wspólnym przedsięwzięciem PISF i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt ma na celu upowszechnienie „Filmoteki Szkolnej”, wspieranie nauczycieli w wykorzystaniu materiału filmowego na zajęciach szkolnych, promocję dobrych praktyk z zakresu edukacji filmowej, a także stworzenie uczniom i nauczycielom możliwości nawiązania kontaktów ogólnopolskich i wymiany doświadczeń. Efektem tych działań są projekty filmowe realizowane obecnie w kilkuset szkołach w całej Polsce m.in.: szkolne kluby filmowe, festiwale, przeglądy, gazetki, portale informacyjne, kluby recenzentów filmowych i filmy.

Filmoteka Szkolna

To specjalny program edukacyjny dla uczniów gimnazjów i liceów, którego celem jest włączenie wiedzy o filmie do procesu edukacji szkolnej. Uczniowie uczą się o filmach z wykorzystaniem pakietów składających się z 55 wybranych obrazów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, wraz z omówieniami i materiałami dydaktycznymi.

 

Filmoteka Szkolna jest przedsięwzięciem PISF, realizowanym we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Warszawską Szkołą Filmową.

 

Wkrótce zaprezentujemy kolejne filmy zrealizowane w ramach projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja!”

 

Więcej informacji na stronie Filmoteki Szkolnej: www.filmotekaszkolna.pl i na fanpage’u na Facebooku: www.facebook.com/FilmotekaSzkolna.

 

Strona Filmoteki Szkolnej.Akcji!: www.ceo.org.pl/filmotekaszkolna.

 

Paulina Bez

27.02.2012