Filmoteka Szkolna w Poznaniu i Łodzi

Pakiety z lekcjami Filmoteki Szkolnej dotarły już niemal do wszystkich publicznych i niepublicznych gimnazjów i liceów w całej Polsce. Działa też strona internetowa www.filmotekaszkolna.pl.

 

W poniedziałek minister kultury Bogdan Zdrojewski i Agnieszka Odorowicz zainaugurowali Filmotekę we Wrocławiu. W ciągu dwóch tygodni takie uroczyste inauguracje odbędą się w siedmiu miastach Polski. W każdej biorą udział organizatorzy projektu, uczniowie i nauczyciele, naukowcy z zespołu redakcyjnego Filmoteki, a także twórcy i aktorzy filmowi.

Uczniowie poznańskiego liceum im. Klaudyny Potockiej, w której odbyła się pokazowa lekcja Filmoteki, wspólnie z uczniami i nauczycielami innych szkół obejrzeli filmy „Defilada” Andrzeja Fidyka oraz „Egzamin dojrzałości” Marcela Łozińskiego. Lekcji przyglądał się prezydent Poznania Ryszard Grobelny oraz aktorzy Piotr Adamczyk i Rafał Mohr, którzy entuzjastycznie wyrażali się o projekcie.

– Kinematografia jest wielką częścią kultury polskiej. Bardzo często spotykam się z kolegami filmowcami z zagranicy, którzy zaskakują mnie swoją wiedzą o polskim filmie – mówił Piotr Adamczyk.

Dzięki Filmotece Szkolnej młodzież nie tylko obejrzy filmy, których często nie można kupić, wypożyczyć czy nawet zobaczyć w telewizji, ale zapozna się także z historią polskiej kinematografii i jej twórcami. – Uczniowie chcą oglądać filmy, chcą o nich dyskutować. Potem trzeba przemyśleć to, co się widziało, napisać recenzję, głębiej zainteresować się tematem – komentowała projekt dyrektor liceum im. Potockiej Barbara Płotkowiak.

Filmotekę Szkolną oficjalnie zainaugurowano też w Łodzi.

– Jestem szczególnie dumna z programu Filmoteka Szkolna, ponieważ edukacja artystyczna młodego pokolenia jest dla Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jednym z najpoważniejszych zadań – podkreśliła wiceminister Monika Smoleń.

 

Inauguracja odbyła się w liceum im. Krzysztofa Kieślowskiego, a w uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli łódzkiej szkoły filmowej, której studenci zrealizowali etiudy filmowe – subiektywne komentarze do każdej z 26 lekcji. PWSFTviT reprezentował prorektor Zdzisław Kuczyński, a w podwójnej roli – twórców i władz uczelni – wystąpili także: aktor Bronisław Wrocławski, dziekan wydziału aktorskiego, i reżyser Filip Bajon, dziekan wydziału reżyserskiego.

Aktorce Agacie Buzek bardzo podoba się projekt Filmoteki: – Byłam pozytywnie zaskoczona wyborem filmów. Dzięki Filmotece mogłam z wielką przyjemnością obejrzeć kilka, czy nawet kilkanaście obrazów, których wcześniej nie miałam okazji zobaczyć, bo bardzo trudno na nie trafić.

Filip Bajon apelował do nauczycieli, żeby „uczyli współuczestnictwa w sztuce”: – Bo sztuka to nie guma do żucia, ale bycie razem z dziełem i poszerzanie tego dzieła.

W Łodzi młodzież na pierwszej lekcji z cyklu Filmoteka Szkolna analizowała „Dług” Krzysztofa Krauzego i „Naszą ulicę” Marcina Latałło. Zajęcia prowadził dr Michał Mrugalski z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Na Filmotekę Szkolną składa się 55 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, a także komentarze filmoznawcze prof. Tadeusza Lubelskiego i wspomniane subiektywne komentarze studentów Szkoły Filmowej w Łodzi.

– Projekt nie ma charakteru ani kanonu filmu polskiego, ani kanonu lektur szkolnych. Zawiera bardzo różnorodne filmy – arcydzieła polskiej szkoły filmowej, kino moralnego niepokoju, ale także – utwory najmłodszego pokolenia filmowców – podkreśla dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz.

Już jutro projekt zainaugurowany zostanie w liceum im. Słowackiego w Warszawie, w przyszłym tygodniu zawita do Krakowa, Gdańska i Lublina.

15.01.2009