Filmoteka Szkolna w Warszawie

Projekt edukacyjny PISF podróżuje po Polsce. Dziś Filmoteka Szkolna miała inaugurację w Warszawie, w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego.

 

– W Filmotece Szkolnej chodzi nie tylko o sztukę, ale także o to, by przy okazji oglądania filmów zacząć z młodzieżą poważną rozmowę o współczesnej Polsce, o historii, o kondycji człowieka, o roli artysty w świecie – mówił Agnieszka Odorowicz.

 

Dyrektor PISF przyznała, że z niepokojem obserwuje pogarszanie się gustów polskiej publiczności kinowej. Filmy oscarowe, wygrywające festiwale w Cannes czy Wenecji, ogląda w Polsce zaledwie 20 tys. widzów. – Zamiera tradycja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które wychowywały całe pokolenia ambitnych widzów. Młodzi ludzie są zainteresowani głównie kinem rozrywkowym. Żeby poszukiwali czegoś więcej, trzeba nauczyć ich patrzeć na dzieło filmowe, rozumieć je i interpretować tak, jak uczy się interpretacji dzieła literackiego i poezji – mówiła Odorowicz.

Filmoteka Szkolna to zestaw 26 lekcji tematycznych na płytach DVD. Na każdą lekcję składają się dwa filmy – najczęściej fabularny oraz dokumentalny lub animowany, nagranie z komentarzem filmoznawcy prof. Tadeusza Lubelskiego, a także etiuda filmowa zrealizowana przez studentów łódzkiej szkoły filmowej. Zajęcia mogą prowadzić nauczyciele różnych przedmiotów: języka polskiego, wiedzy o sztuce, historii czy wychowania obywatelskiego.

– To nowatorski projekt, jedyny w swoim rodzaju – powiedział nam minister kultury Bogdan Zdrojewski. – Ważne, by zestaw filmów nie zastępował kanonu lektur szkolnych czy kanonu polskiego filmu. Chodzi o to, by uczyć oglądać filmy.

Pomysł chwaliła minister edukacji Katarzyna Hall, jej zdaniem to doskonałe uzupełnienie oferty edukacyjnej polskich szkół.

Filmoteka Szkolna spodobała się też obecnemu na konferencji reżyserowi Andrzejowi Jakimowskiemu: – To bardzo dobry, nowoczesny pomysł, który ma formułę otwartej rozmowy.

Gośćmi spotkania w VII LO im. Juliusza Słowackiego byli też Małgorzata Szumowska, Jowita Budnik i Arkadiusz Janiczek.

W 2009 r. PISF będzie organizował dla nauczycieli szkolenia na temat projektu Filmoteki. Instytut przygotowuje też 12 kolejnych lekcji o polskim kinie, które będą dostępne dla nauczycieli na stronie internetowej www.filmotekaszkolna.pl.

Po konferencji odbyła się lekcja pokazowa, którą poprowadził dr Michał Mrugalski z Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Omawiał film „Dług” Krzysztofa Krauzego, na lekcji był odtwórca roli Gerarda – Andrzej Chyra.

16.01.2009