Filmoteka Szkolna - wielkie otwarcie

15 tysięcy szkół i polskich placówek za granicą otrzymało wyjątkowy prezent: zestawy 26 płyt DVD z 55 polskimi filmami. W poniedziałek w Zespole Szkół nr 1 we Wrocławiu odbyła się oficjalna inauguracja projektu.

 

Zaczęło się od konferencji prasowej, w której uczestniczyli minister kultury Bogdan Zdrojewski, dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, dyrektor PWA Michał Merczyński oraz prof. Tadeusz Szczepański. Byli też aktorzy Robert Gonera i Lesław Żurek.

Potem była lekcja pokazowa, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem nauczycieli i uczniów. Do końca przyszłego tygodnia podobne inauguracje Filmoteki odbędą się w Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Lublinie.

Filmoteka Szkolna to zestaw 26 lekcji tematycznych na płytach DVD. Co na nich znajdziemy? Film fabularny oraz dokumentalny lub animowany, a także nagranie z komentarzem filmoznawczym prof. Tadeusza Lubelskiego oraz komentarz subiektywny zrealizowany przez studentów łódzkiej filmówki.

Na płytach jest w sumie 55 filmów – wybitnych i znaczących dzieł polskiego kina – od „Popiołu i diamentu” Wajdy, przez „Eroikę” Munka czy „Rejs” Piwowskiego po „Dług” Krauzego i „Zmruż oczy” Jakimowskiego. Każdej płycie towarzyszy broszura z omówieniem filmów i scenariuszem lekcji analizy filmowej.

Zbiór nie przedstawia kanonu polskiego filmu ani kanonu lektur szkolnych. Przygotowany materiał dydaktyczny ma nauczyć młodzież świadomego i krytycznego obcowania ze sztuką filmową, a także rozpoznawania środków wyrazu i narzędzi formalnych, którymi posługuje się film.

 

Projekt umożliwia prowadzenie zajęć w systemie lekcyjnym i pozalekcyjnym (koła zainteresowań, szkolne dyskusyjne kluby filmowe). Mogą z niego korzystać nauczyciele wielu przedmiotów – języka polskiego, wiedzy o sztuce, historii czy wychowania obywatelskiego.

Działa też strona internetowa www.filmotekaszkolna.pl, gdzie będą dodatkowe materiały dla szkół i nauczycieli.

Filmoteka Szkolna to projekt PISF, realizowany pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Producentem wykonawczym jest Polskie Wydawnictwo Audiowizualne.

12.01.2009