Filmowcy nominowani do Paszportów POLITYKI

W poniedziałek tygodnik POLITYKA ogłosił nominacje do tegorocznych Paszportów w kategorii: film.

Otrzymali je:

Borys Lankosz, reżyser filmu „Rewers”,

Marcin Koszałka, twórca głośnych filmów dokumentalnych i autor zdjęć do „Rewersu”,

Xawery Żuławski , reżyser „Wojny polsko-ruskiej” .

 

Chyba trzeba w końcu uwierzyć powtarzanym od festiwalu w Gdyni opiniom, że kończący się rok był naprawdę wyjątkowy w najnowszej historii polskiego kina. Po raz pierwszy od lat czytamy w recenzjach, że nasi twórcy są w stanie zrobić dobry film, ambitny, ale jednocześnie skierowany do szerszej widowni – pisze Zdzisław Pietrasik w tekście towarzyszącym ogłoszeniu nominacji.

 

Borys Lankosz został przez jednego z nominujących nazwany autorem debiutu dekady. Wywodzący się z dokumentu twórca nakręcił wcześniej między innymi filmy „Rozwój”, „Radegast” i krótkometrażową fabułę „Obcy VI” w ramach programu „30 minut” Studia Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

 

Marcin Koszałka, autor zdjęć do wyreżyserowanego przez Lankosza „Rewersu”, jest – podobnie, jak Xawery Żuławski, nominowany już po raz drugi. Kapituła podkreśla, że występuje on w dwóch konkurencjach na przemian: jako wyrafinowany operator, świetny partner swoich reżyserskich rówieśników i jako autor-dokumentalista. Koszałka był nagradzany za kontrowersyjne i ekshibicjonistyczne dokumenty: „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Śmierć z ludzką twarzą” i „Istnienie” oraz za zdjęcia do filmów „Pręgi” Magdaleny Piekorz i „Rewers” – podczas ostatniego festiwalu w Gdyni.

 

W przypadku Żuławskiego, nominujący podkreślają, że przy „Wojnie polsko-ruskiej” zerwał z zasadą, iż drugi film obiecującego reżysera nie może być dobry i stworzył niezwykłe na polskim gruncie połączenie wyrafinowania i popu. Jego debiutancki „Chaos” był nagradzany za debiut na festiwalach w Gdyni i Koszalinie.

 

Paszporty POLITYKI przyznawane są od 1993 roku artystom oryginalnym, poszukującym, przekraczającym granice sztuki i granice geograficzne. Nagrody wręczane są tradycyjnie w styczniu każdego roku.

09.11.2009