Programy edukacyjne PISF

W dniach 26-27 września 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyły się EDU Trendy 2013, na których PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej miał swoje stoisko poświęcone edukacji filmowej.

Filmoteka Szkolna, Akademia Polskiego Filmu i nie tylko

Poza prezentacją własnych projektów edukacyjnych: Filmoteki Szkolnej i Akademii Polskiego Filmu w punkcie PISF można było porozmawiać z koordynatorami innych inicjatyw filmowych oraz nauczycielami prowadzącymi autorskie programy nauczania.

Edukacja w Internecie

Na stoisku PISF uczestnicy EDU Trendów mieli okazję zapoznać się z bogatymi zasobami dostępnymi na stronach internetowych programów edukacyjnych PISF: www.akademiapolskiegofilmu.pl i www.filmotekaszkolna.pl. Duże uznanie zdobyła nowa strona Akademii Polskiego Filmu, która stanowi teraz źródło wiedzy na temat historii kina polskiego, przydatne studentom przygotowującym się do egzaminu, piszącym pracę z historii polskiego filmu i wszystkim osobom, które chcą poszerzyć swoją wiedzę. Ogromne zainteresowanie wśród nauczycieli wzbudziła strona Filmoteki Szkolnej, dzięki której szkoły mają bezpłatny dostęp do ponad 100 polskich produkcji, a nauczyciele mogą tworzyć własne lekcje z wykopiowanymi przez siebie scenami.

Młodzi w kinie

„80 proc. nastolatków uważa, że oglądanie historii innych ludzi pozwala im pojmować świat i samych siebie” można przeczytać w raporcie przygotowanym przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, o którym na stoisku PISF opowiadał Karol Kwiatkowski. Nauczyciele z zainteresowaniem słuchali o wpływie kina na postawy i emocje młodych ludzi i przyznawali, że kontakt z ambitnymi filmami jest istotny, bo może wpływać na wrażliwość i dojrzałość ich uczniów. Poza rozmowami o przeprowadzonym raporcie, pedagodzy dyskutowali też o kolejnej edycji projektu „Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej”, do której zapisy trwają do połowy października.

Edukacja poprzez film dokumentalny

Filmy dokumentalne często stanowią wyzwanie dla uczniów, bo rzadko są czystą rozrywką. Jednak jak zapewniała uczestników EDU Trendów Diana Gaik z Akademii Planete+ Doc, kształtują one opinie, inspirują do głębszej refleksji nad kondycją świata i dlatego warto odwoływać się do nich w edukacji. O tym jak to zrobić w szkole opowiadała Dorota Bąk, nauczycielka i autorka opracowań metodycznych do projektu.

EDU Trendy

EDU Trendy to branżowa konferencja, skierowana do wszystkich osób zainteresowanych rozwojem edukacji i pomysłami poprawiającymi jakość i efektywność nauczania. Tematem przewodnim tegorocznej edycji było hasło „Uczymy się przez całe życie”.

 

Więcej informacji o EDU Trendach na stronie: www.edu-trendy.pl.

 

Strona Filmoteki Szkolnej: www.filmotekaszkolna.pl.

 

Strona Akademii Polskiego Filmu: www.akademiapolskiegofilmu.pl.

 

Agata Sotomska

02.10.2013