Filmowe nominacje „Polityki"

Borys Lankosz, Marcin Koszałka i Xawery Żuławski zostali nominowani do Paszportów „Polityki”, nagród przyznawanych przez ten tygodnik młodym twórcom.


Nominacje otrzymali twórcy filmów, które zdobyły najważniejsze nagrody na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Reżyser Borys Lankosz i operator Marcin Koszałka zrobili razem „Rewers”, film który wygrał festiwal i zdobył w Gdyni większość nagród, w tym nagrodę za zdjęcia.

To debiut fabularny Lankosza, który jest autorem m.in. nagradzanych filmów dokumentalnych „Rozwój”, „Polacy, Polacy”, „Radegast” i krótkiej fabuły „Obcy VI”.

Koszałka jest operatorem (m.in. „Pręgi”, „Rysa”, „Senność”) i twórcą filmów dokumentalnych, które również zdobywały nagrody. I budziły kontrowersje. Debiutował głośnym filmem „Takiego pięknego syna urodziłam” – okrutnym portretem własnej rodziny, potem były m.in. „Cały dzień razem”, „Jakoś to będzie”, „Śmierć z ludzką twarzą”, „Istnienie”, „Wyrok na życie”.

 

Xawery Żuławski za „Wojnę polsko-ruską” według powieści Doroty Masłowskiej odebrał na festiwalu w Gdyni Srebrne Lwy. Film odniósł też wielki sukces w kinach – był jedną z najchętniej oglądanych polskich produkcji mijającego roku.

Za swój debiutancki „Chaos” z 2005 r. Żuławski zdobył nagrodę za debiut na festiwalu w Gdyni i Grand Prix Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

09.11.2009