Filmowy cyrk Bartka Kulasa w zdjęciach

W Krakowie trwają zdjęcia do krótkometrażowego debiutu fabularnego Bartka Kulasa „Circus Maximus”. Będzie to pierwszy musical Studia Munka. W roli głównej występuje Marta Mazurek. Na ekranie pojawią się także Piotr Loretz, Dariusz Basiński i Katarzyna Kwiatkowska.

Musical

Reżyser od zawsze marzył o realizacji musicalu. – Kiedy byłem dzieckiem moją głowę rozpalały musicale, u źródeł których leżą zarówno wodewil i burleska, jak i opera. Widzę w nich wiele podobnych emocji do tych, które znajdowałem w cyrku. Synteza różnych sztuk, stylizacja, tajemnica, efektowne dekoracje. Dźwięki musicalowej muzyki prowadziły mnie przez lata – przyznaje.

Cyrk

Zdjęcie realizowane są w hali zdjęciowej. Zostało w niej wybudowane obozowisko oraz sam cyrk. Za projekt namiotu cyrkowego odpowiedzialna jest scenografka filmu Malwina Antoniszczak, a uszyły go krakowskie szwaczki. Do filmu powstało ponad 50 podstawowych zestawów ubrań. Zaprojektowanie ich oraz przygotowanie to efekt pracy kostiumografki Małgorzaty Chruściel. Autorkami tekstów piosenek są Anna Saraniecka i Patrycja Babicka.

Przemiana

„Circus Maximus” to historia inicjacji, uwolnienia poprzez doświadczenie. Film pokazuje losy cyrkowców i upadającego cyrku. Racjonalne próby ratowania go przed bankructwem stopniowo przekraczają granice rozsądku. Proces przemiany stawia zmusza bohaterów do przebudzeniu ku świadomemu życiu. Z miniaturowej kopii świata, platońskiej jaskini cieni, bohaterowie wchodzą w prawdziwe życie. Bolesne przeżycie o mistycznym, oczyszczającym charakterze przynosi cyrkowcom ukojenie, wolność od narzuconych sobie ról i związanej z tym bezsilności.

Reżyser

Urodzony w 1980 roku Bartek Kulas jest autorem scenariusza i reżyserem filmu. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Ma na swoim koncie filmy krótkometrażowe, produkcje wideo i scenografie – m.in. do koncertu Edyty Geppert i zespołu Kroke. Laureat nagród na wielu festiwalach: UNICA Luxemburg, Young Electronic Arts, POL-8 International Film Festival, OFF Cinema, Yach Film Festival.

Film ze wsparciem PISF

Producentem filmu jest działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka. Producentem wykonawczym – Kuba Kosma. Zdjęcia potrwają do 1 kwietnia. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Na podstawie nadesłanych materiałów

28.03.2014