Filmowy pies przewodnik

Fundacja Audiodeskrypcja i DDB Warszawa rozpoczęły kampanię crowdfundingową, której celem jest zebranie funduszy na aplikację Movie Guide Dog udostępniającą niewidomym audiodeskrypcję w salach kinowych, niezależnie od sprzętu, jakim dysponuje dane kino.

Movie Guide Dog

– Właściciele kin niechętnie inwestują w sprzęt do audiodeskrypcji, wychodząc z założenia, że filmów z audiodeskrypcją jest zbyt mało. Z kolei dystrybutorzy i producenci nie udostępniają kinom filmów z audiodeskrypcją, bo sale kinowe i tak nie mają odpowiedniego sprzętu, by je odtworzyć. I tu kółko się zamyka – mówi Tomasz Strzymiński, prezes Fundacji Audiodeskrypcja, która postanowiła rozwiązać ten problem.

 

Movie Guide Dog to aplikacja na telefon, która ma działać niezależnie od sprzętu w kinie. Użytkownik ma ściągać na telefon audiodeskrypcję do filmu, który chce obejrzeć i iść do kina. Aplikacja zsynchronizuje audiodeskrypcję ze ścieżką dźwiękową filmu. Będzie dostępna na systemy iOS i Android.

Wesprzyj kampanię na wspieram.to

Stworzenie bazy audiodeskrypcji i mechanizmu synchronizacji jest tańsze niż zakup specjalistycznego sprzętu do kin, ale nadal wymaga zaangażowania pewnych środków. Kampania rozpoczęła się 7 kwietnia emisją trzech filmów z audiodeskrypcją na antenie Ale Kino Plus. Jeden z nich – „Głębokie błękitne morze” – został poprzedzony specjalnym wydaniem „Kino Mówi”. Gośćmi Błażeja Hrapkowicza byli Barbara Szymańska, krytyk filmowy i wiceprezes Fundacji Audiodeskrypcja, oraz publicysta Michał Zygmunt. Było to pierwsze spotkanie widzących i niewidzących krytyków.

 

Kontynuacją kampanii są działania w sieci i w kinach. Projekt można wesprzeć na platformie wspieram.to. Powstał również film promujący kampanię, który pokazuje, że emocje, jakie przeżywamy w kinie, są uniwersalne, niezależnie od zmysłów, którymi się posługujemy.

 

W Polsce jest około 145 tysięcy osób niewidomych i około 700 tysięcy osób słabowidzących, w Europie ponad 26 milionów jednych i drugich. Aplikacja Movie Guide Dog ma być docelowo dostępna w wielu krajach.

 

Szczegółowe informacje na temat projektu można znaleźć na stronie www.movieguidedog.com.

 

Na podstawie informacji prasowej

08.04.2014