Films For Kids.Pro - pitching na Polskich Dniach

Podczas 4. edycji Polskich Dni na 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu, odbył się pitching polskich i norweskich projektów filmowych dla młodej widowni, które były rozwijane w ramach programu Films For Kids.Pro.

Polskie Dni

Polish Days to najważniejsze wydarzenie branżowe Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, organizowane od 2013 roku wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej.

To tu na zamkniętych pokazach filmowych przedstawiciele branży z całego świata oglądają najnowsze polskie filmy, a producenci i fundusze filmowe szukają polskich projektów, w które mogliby się zaangażować. Udział w Polish Days jest znakomitą okazją dla producentów i twórców na promocję ich projektów i znalezienie zagranicznych partnerów. W procesie selekcji organizatorzy wybierają najciekawsze filmy powstające właśnie na polskim rynku.

Films For Kids.Pro

W tym roku po raz pierwszy podczas Polskich Dni odbył się pitching 8 polskich i 4 norweskich projektów filmowych dla młodej widowni, które były rozwijane w ramach programu Films For Kids.Pro.

Films For Kids.Pro to pierwszy w Europie program, którego celem jest rozwój produkcji filmowej dla młodej widowni (w wieku 5-12 lat). Jako wzór organizatorzy postawili sobie wysoki poziom europejskiej kinematografii dla dzieci, w szczególności kinematografii norweskiej.

Roczne warsztaty

Program miał formę trwających rok warsztatów skierowanych do scenarzystów, pisarzy, filmowców, producentów i reżyserów, którzy chcą współtworzyć kino przeznaczone dla dzieci. Podstawą warsztatów były pomysły uczestników i rozwój tych pomysłów poczynając od prostego synopsisu, poprzez pierwszą aż do drugiej wersji scenariusza (obejmującej około 90 stron). Równolegle do pracy scenarzystów, producenci rozwijali strategię finansowania, promocji i dystrybucji filmu. Wszystkie elementy programu warsztatów były związane z kinem dla dzieci.

Tutorzy

Głównymi tutorami uczestników warsztatów byli profesjonaliści o dużym własnym dorobku filmowym oraz z doświadczeniem w script doctoringu: Kirsten Bonnén Rask, Philip LaZebnik, Ulf Breistrand i Ronald Kruschak. W trakcie warsztatów wykłady oraz case studies poprowadziło również wielu gości (pisarzy, reżyserów, producentów, ekspertów marketingu filmowego, profesjonalistów z branży telewizyjnej, dystrybucyjnej i agentów sprzedaży).

Projekty polskie

„Shrimp the Dog”

Shrimp jest małym, upartym i rozpieszczonym psem. Kiedy jego właściciel Martin musi zamieszkać w domu spokojnej starości, Shrimp zostaje zabrany do schroniska dla zwierząt. Przekonuje inne zwierzęta żeby uciekły ze schroniska i pomogły mu odnaleźć Martina.

Projekt przedstawiły producentka Małgorzata Kozioł oraz autorka scenariusza Maria Wojtyszko. Początkowo projekt był sztuką teatralną „Pacan”, która została wystawiona we wrocławskim Teatrze Lalek. Film będzie komedią sensacyjną. Filmem kukiełkowym z fragmentami live-action.

– To film familijny, dla dzieci od 4 lat wzwyż. Budżet filmu wyniesie około 2 milionów euro. Nie mamy jeszcze reżysera. Jesteśmy otwarci na międzynarodową współpracę. Myślę o koprodukcji pomiędzy Polską, krajami nordyckimi, Niemcami i Czechami. Szukamy koproducentów, dystrybutorów – mówiła producenta Małgorzata Kozioł.

Więcej informacji o projekcie na stronie Films For Kids.Pro.

„Julka”

Główna bohaterka – samotna, buntownicza, uzdolniona artystycznie jedenastoletnia Julka, przed ślubem ojca z macochą ucieka z domu i spotyka bezdomnego. Wyrzucony na margines życia Roman daje Julce nadzieję, że jej mama żyje. Ruszają na jej poszukiwania. To, co wydarzy się podczas wędrówki Julki z Romanem, zmieni losy obydwojga.

Projekt zaprezentowały producentka filmu Iwona Harris (Lollipop Films) oraz współautorka scenariusza Katarzyna Sienkiewicz-Kosik. „Julka” to fabularny film przygodowy, skierowane do dzieci w wielu od 9 do 13 lat i również dla całej rodziny.

Autorami scenariusza są Rafał Kosik – autor książek m.in. cyklu science fiction dla dzieci „Felix, Net i Nika” oraz Katarzyna Sienkiewicz-Kosik – wydawca cyklu książek „Felix, Net i Nika” (Wydawnictwo Powergraph). Jedna z książek „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” została zekranizowana w 2012 roku, ze wsparciem PISF.

– Planujemy rozpocząć zdjęcia latem 2016 roku. Budżet filmu to około 1 milion euro. Jesteśmy otwarci na partnerów koprodukcyjnych – mówiła producentka Iwona Harris.

Więcej informacji o projekcie na stronie Films For Kids.Pro.

„Dom Muzyki” („House of Music”)

„Dom Muzyki” to musical dla nastolatków. To historia o miłosnym trójkącie – pół Polaku, pół Duńczyku Ole, którego pasją jest muzyka i dwóch dziewczynach, które się nienawidzą – buntowniczce Maryście i modnej konformistce Karolinie. Troje bohaterów doświadcza pierwszej miłości, smaku zdrady i rozczarowania oraz radości ze zdobywania nowych przyjaciół. Akcja filmu dzieje się w Tatrach.

Projekt przedstawiła producentka Joanna Wendorff – Østergaard (Anima-Pol). Autorką scenariusza do filmu jest Agnieszka Szczepańska.

– Nasz film jest skierowany do nastolatków, do widzów od 12 lat wzwyż. Budżet filmu nie powinien przekroczyć 1,2 mln euro. Projekt jest w fazie developmentu. Szukamy m.in. koproducentów i dystrybutorów – mówiła Joanna Wendorff – Østergaard.

Więcej informacji o projekcie na stronie Films For Kids.Pro.

„Jak polubić potwora?”

Ania ma spędzić całe wakacje ze swoim tatą. Nie widuje go zbyt często, więc ta perspektywa sprawia, że jest najszczęśliwszą dziewczynką pod słońcem. Jednak szybko okazuje się, że to lato będzie inne niż wyobrażała sobie Ania. Jej tata ma nową rodzinę: nową żonę i córkę. Ania postanawia wyzbyć się skrupułów. Odkrywa magiczne zaklęcie, które sprawi, że nowa rodzina taty zniknie. Sprawy się komplikują i nagle okazuje się, że Potwór z lasu staje się najmniejszych z problemów Ani.

Projekt zaprezentowały producentka Natalia Łodygowska (studentka produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) i autorka scenariusza Izabela Aleksandrowicz.

– To film familijny z elementami fantazy, skierowany do dzieci od 6 do 12 lat. Budżet filmu będzie wynosił około 4 milionów euro. Szukamy, koproducentów, sponsorów, dystrybutorów i reżysera – mówiła o projekcie Natalia Łodygowska.

Więcej informacji o projekcie na stronie Films For Kids.Pro.

„Detektyw Bastek na tropie kościotrupa”

Bastek to 8-letni detektyw, który marzy o rozwoju swojej kariery. Jego sekretne źródło informacji, sekretarka w Szkole Detektywów, potwierdziła, że kluczem, który może otworzyć wiele drzwi jest pierwsze, poważne dochodzenie. Potrzebuje przestępstwa i zwłok. Wtedy nagle w dziwnych okolicznościach w szkole ginie szkielet. Najważniejsze dochodzenie w życiu Bastka dopiero się zaczyna.

Projekt zaprezentowała producentka Magdalena Rychła (BeGood Films). Autorką scenariusza jest Ewa Martynkien. Produkcja będzie filmem fabularnym.

– Film jest adaptacją książki Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, pierwszej z serii o detektywie Kefirku. Obecnie jesteśmy na etapie developmentu. Film jest skierowany do widowni dziecięcej w wieku od 6 do 11 lat. Budżet filmu wyniesie około 1,2 mln euro. Szukamy partnerów do naszego projektu oraz reżysera – mówiła Magdalena Rychła.

„Buddy”

Bohaterką filmu jest 10-letnia Helen. Po długotrwałej chorobie dziewczynka wraca do szkoły. Nie zna w niej nikogo, więc zbliża się do zwierzątka, które dostała od rodziców – kameleona Buddiego.

Projekt został zaprezentowany przez producenta Piotra Domarańczyka (Polfilm) oraz autorkę scenariusza Małgorzatę Giec.

– To film fabularny, dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz dla ich rodziców. To historia o mocy, jaką ma prawdziwa przyjaźń. Jesteśmy na etapie developmentu. Nasz budżet to około 1 milion euro – mówił o projekcje Piotr Domarańczyk. Producent poszukuje obecnie m.in. reżysera, koproducenta i dystrybutora.

Więcej informacji o projekcie na stronie Films For Kids.Pro.

„Julka, Olek i prawdziwe tarapaty”/ „The Gang”

„Julka, Olek i prawdziwe tarapaty” to opowieść o dziecięcych przygodach, które mogą wydarzyć się tuż za rogiem, samotności z powodu nieobecnych rodziców i przyjaźni, której nic tak nie cementuje jak wspólne kłopoty. Kiedy ma się 10 lat, wakacje w mieście to najnudniejsza sprawa na świecie. Kiedy okazuje się, że w opuszczonym domu za płotem złodziejska szajka urządziła sobie kryjówkę, a w ręce wpada stara mapa prowadząca do skarbu, nuda zamienia się w przygodę. Na drodze do rozwiązania zagadki Olkowi i Julce staje złośliwa ciotka, niania – nałogowa palaczka i tajemniczy pożeracz cukierków, a stawką jest życie ukochanego psa Pulpeta. 

Projekt przedstawiła producentka Agnieszka Dziedzic (Koi Studio). Autorką scenariusza i reżyserką filmu jest Marta Karwowska.

– To fabularny film przygodowy skierowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat i również do całej rodziny. Scenariusz filmu powinien zostać ukończony pod koniec lata tego roku. Zdjęcia do filmu powinny się zacząć latem w przyszłym roku. Budżet filmu to około 800 000 euro – mówiła Agnieszka Dziedzic.

Więcej informacji o projekcie na stronie Films For Kids.Pro.

„Invisibles”

„Invisibles” jest historią opowiadającą o dziesięcioletnim chłopcu Michealu, który uczy się jak stać się niewidocznym. Dzięki swojej koleżance – zwanej Longhair, rozwija umiejętność znikania. W ten sposób dystansuje się od swoich rodziców, który uprzednio zdystansowali się wobec niego. Nie mają dla chłopca czasu i nie okazują mu miłości. Z czasem Micheal, a także jego rodzice i ludzie, z którymi się zadaje przechodzą pozytywną przemianę.

Projekt zaprezentowali producentka Irena Gruca-Rozbicka oraz autor scenariusza i reżyser Filip Kovčin, którzy wydają również magazyn FilmPRO.

– To film fabularny, skierowany do dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Film będzie realizowany prawdopodobnie w Łodzi i Warszawie, ale cały czas szukamy jeszcze miejsc z dobrze zachowaną architekturą z lat 60. Znajdują się one również m.in. na Litwie, Ukrainie, we Wschodnich Niemczech więc planujemy realizację zdjęć także tam. Budżet filmu to około 2 miliony euro. Szukamy koproducenta, dystrybutora – mówiła Irena Gruca-Rozbicka.

Więcej informacji o projekcie na stronie Films For Kids.Pro.

Norweskie projekty

Podczas wydarzenia zostały również zaprezentowane cztery norweskie projekty filmów dla młodej widowni: „The Crocodile Thief” producent Lars Berg, scenarzysta Robert Næss, „The Monster of Dunderly” producent Merete Korsberg Dalsbø, scenarzysta Endre Lund Eriksen, „The Plastic Soldier” producetka Ingrid Nordby, scenarzystka Ulrikke Benestad, „The Raven Girl” producent Frank Mosvold, scenarzysta Trond Morten Kristensen Venaasen.

Strona programu Films For Kids.Pro.

Zachęcamy do lektury rozmowy z Maciejem Jakubczykiem, menadżerem projektu Films for Kids.Pro oraz rozmowy z jednym z tutorów programu Kirsten Bonnén Rask.

Paulina Bez

07.08.2015