Filmy Andrzeja Wajdy w Ameryce

W najbliższy piątek w nowojorskim Walter Reade Theatre rozpocznie się wielka retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy, będzie to prezentacja całego dorobku reżysera.

 

Walter Reade Theatre jest częścią Lincoln Center, jednej z najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych Nowego Jorku. Retrospektywę Wajdy otworzy pokaz oryginalnej wersji „Ziemi obiecanej” z udziałem reżysera.

Potem, na codziennych seansach, będą pokazane wszystkie filmy fabularne twórcy oraz wiele z jego dokumentów. Przegląd potrwa do 13 listopada.

Równocześnie w kinie Anthology Film Archives będzie trwał przegląd wybranych spektakli Teatru Telewizji w reżyserii Wajdy. Podczas pobytu w Nowym Jorku autor „Popiołu i diamentu” wygłosi wykład dla studentów Columbia University. Współorganizatorem nowojorskiej retrospektywy jest PISF, wraz z Film Society of Lincoln Center, Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Filmoteką Narodową.

To jednak nie koniec obecności polskiego reżysera po drugiej stronie Atlantyku. 1 listopada przegląd filmów Wajdy rozpocznie się także na Kubie, w historycznym kinie „Charlie” w Hawanie. Publiczność obejrzy siedemnaście filmów, niektóre zostaną pokazane na Kubie po raz pierwszy, np. „Człowiek z marmuru” i „Katyń”. Przegląd filmów Wajdy jest na Kubie prawdziwą sensacją. PISF jest współorganizatorem tej imprezy wraz z Filmoteką Kubańską, Ambasadą RP w Hawanie i Agencją Promocji „Maniana”.

14.10.2008