Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym

Z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy debiutu fabularnego Andrzeja Wajdy, Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało wystawę poświęconą twórczości reżysera w światowym plakacie filmowym. Wystawa jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Plakaty z całego świata

Muzeum Kinematografii w Łodzi od lat gromadzi pamiątki związane z twórczością Andrzeja Wajdy. W tym roku po raz pierwszy cały zbiór znajdujący się w posiadaniu muzeum zostanie pokazany publicznie. Na wystawie będzie można zobaczyć prace m.in. takich plakacistów, jak: Roman Cieśliewicz, Wojciech Zamecznik, Wojciech Fangor, Franciszek Starowieyski, Wiktor Górka, Waldemar Świerzy, Jan Lenica, Wiesław Wałkuski, Jakub Erol, Peter Strausfeld, Alain Lynch, Otto Kummert, czy Erhard Grutter.

Otwarcie wystawy

Wystawa zostanie pokazana po raz pierwszy w Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Publiczność będzie ją mogła zwiedzać od 27 maja do 31 sierpnia. Następnie wystawa pokazywana będzie:

  • 15.09. – 05.10.14 w Muzeum Miasta Gdyni w ramach 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni,
  • 15.10 – 04.01.15 w Muzeum Plakatu w Wilanowie,
  • w 2015 r. wystawa będzie pokazywana w Muzeum Kinematografii w Łodzi, a następnie ruszy w świat.

Partnerzy projektu

Partnerami projektu są: Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, Filmoteka Narodowa, Muzeum Plakatu w Wilanowie, KinoRP, Kino Polska, SF Kalejdoskop, British Film Institute w Londynie, Academy of Motion Pictures Arts and Science Margaret Herrick Library w Los Angeles, Filmová galanterie Terryho Ponožky w Pradze, Filmoteka Węgierska w Budapeszcie, Cinematheque Francais w Paryżu, Filmoteka Narodowa w Tel Avivie oraz wiele prywatnych galerii zajmujących się kolekcjonowaniem plakatów filmowych.

 

Wystawa jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

 

Więcej informacji na stronie: www.kinomuzeum.pl

 

Na podstawie materiałów organizatora

16.05.2014