Filmy Bogdana Dziworskiego w programie Open City Docs

8 września w ramach 8. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Open City Docs w Londynie odbędzie się pokaz filmów mistrza polskiego dokumentu Bogdana Dziworskiego. Reżyser będzie gościem specjalnym pokazu.

Bogdan Dziworski

Bogdan Dziworski (ur. 1941 w Łodzi) jest autorem ponad 40 filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, operatorem, scenarzystą i fotografikiem. Ukończył wydział operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Pracował jako operator w Polskiej Kronice Filmowej (1965), następnie realizował filmy w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych (1966-78) i Przedsiębiorstwie Realizacji Filmów Zespoły Filmowe w Warszawie (1973-91). Od początku lat 80. związany jest z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, gdzie pełnił funkcję dziekana Wydziału Radia i Telewizji. W 2002 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. W 2014 r. odebrał nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

W ramach londyńskiego pokazu (organizowanego przez Open City Docs wspólnie z London Short Film Festival) widzowie obejrzą następujące filmy Bogdana Dziworskiego:

  • Kilka opowieści o człowieku (1983)
  • Krzyż i topór (1973)
  • Podróże Georga Telemanna z Żar do Pszczyny (1974)
  • Sceny narciarskie z Franzem Klammerem (1980)
  • Szapito (1984)

Open City Docs

Open City Docs to wydarzenie promujące filmy dokumentalne z całego świata. Obok odbywającego się we wrześniu festiwalu organizatorzy przygotowali także szereg wydarzeń promujących filmy dokumentalne przez cały rok. Częścią przedsięwzięcia są m.in. warsztaty Open City Docs School. Warto podkreślić, że polskie filmy zdobywały na tym festiwalu nagrody oraz wyróżnienia: w 2013 r. jako najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny jury pod przewodnictwiem Jeremy Ironsa nagrodziło film „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego. W 2012 r. wyróżnienie dla swojego filmu „Przyjęcie” odebrał w Londynie Maciej Bochniak.

Więcej informacji: www.opencitylondon.com.

Partnerem i współorganizatorem pokazów jest Krakowska Fundacja Filmowa. Przedsięwzięcie realizowane jest przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w ramach projektu Polish Docs.

Marta Sikorska


19.07.2018