Filmy fabularne i dokumentalne powalczą o MAKSYMILIANY

Ruszyła kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów – MAKSYMILIANY 2020. Współfinansowane przez PISF wydarzenie odbędzie się w formie online od 18 do 23 października br.

Festiwal otworzy pokaz premierowy filmu „ORZECH – zawsze chciałem być z ludźmi” w reż. Magdaleny Piejko i Damiana Żurawskiego. W konkursie na Najlepszy Film Fabularny znalazły się m.in. „Dolina Bogów” w reż. Lecha Majewskiego, „Małe szczęścia” w reż. Daniela Cohena czy obraz „Siostrzyczki” w reż. Aleksandra Galibina. O przyznaniu statuetki MAKSYMILIANA w tej kategorii zdecydują: Małgorzata Buczkowska, Ksawery Szlenkier i Dariusz Regucki.

W konkursie na Najlepszy Film Dokumentalny jest dziewięć filmów, w tym m.in. „Kraina miodu” w reż. Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova, „Pielgrzymi Bożego Miłosierdzia” w reż. Przemysława Jana Chrobaka, „Położna” w reż. Marii Stachurskiej, „Fortunata” w reż. Pawła Banasiaka czy „Wyjście” w reż. Michała Króla. W tej kategorii odbędzie się też pokaz przedpremierowy filmu „Czyściec” w reż. Michała Kondrata. Filmy oceniać będą jurorzy w składzie: Maciej Wójcik, Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie. Po projekcjach filmów konkursowych, zarówno filmów fabularnych jak i dokumentalnych, będą miały miejsce rozmowy członków jury z twórcami, gośćmi specjalnymi, a także widzami.

Spotkania połączone z pokazami

Formuła Kino Według to spotkania z wybitnymi i zasłużonymi postaciami kina, włącznie z projekcją wskazanych przez nich filmów. W tym roku są to: Małgorzata Imielska z filmem „Wszystko dla mojej matki”, Jacques Debs z filmem „Śladami dźwięków Zen i Opery Wikingów” oraz Marek Tomasz Pawłowski z filmem „Dotknięcie anioła”. Rozmowy z gośćmi w ramach tej formuły poprowadzą krytycy filmowi: Piotr Gociek, Łukasz Adamski oraz Jakub Moroz.

Organizatorami Festiwalu są Fundacja Vide et Crede im. św. Jana Pawła II z Wrocławia oraz Klasztor oo. Franciszkanów z Niepokalanowa. Dostęp do wszystkich wydarzeń festiwalowych jest bezpłatny. Szczegóły na stronie: mkff.pl

16.10.2020