Filmy Janusza Nasfetera na 39. FFG

W ramach sekcji „Klasycy mniej znani” 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni zostaną pokazane filmy polskiego reżysera Janusza Nasfetera. Wydarzenie współfinansowane jest przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Klasycy mniej znani – retrospektywa filmów Janusza Nasfetera

Janusz Nasfeter znany jest widzom przede wszystkim jako twórca filmów skierowanych do młodej grupy odbiorców. W swoich obrazach reżyser porusza tematy ważne dla młodych osób, pokazując tym samym, że okres dzieciństwa i dojrzewania jest niejednokrotnie najcięższym doświadczeniem w życiu człowieka. W programie retrospektywy „Klasycy mniej znani. Janusz Nasfeter. Dramaty małe i duże” publiczność zobaczy filmy: „Małe dramaty” obalające mit dzieciństwa jako najszczęśliwszego okresu w życiu człowieka czy utrzymane w tej samej poetyce „Kolorowe pończochy”, „Motyle”, „Abel twój brat” i „Mój stary”.

Filmy nagradzane na festiwalach

Filmy Janusza Nasfetera były nagradzane niejednokrotnie na festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Łagowie, Poznaniu czy San Sebastian, Wenecji, Teheranie i Belgradzie.

Dyrektor festiwalu o pokazach specjalnych na 39. FFG

– Kręcenie kina dla dzieci i młodzieży to obecnie niemal osobna gałąź kinematografii światowej, celebrowana takim sekcjami jak choćby berlińskie Generation. Chciałem tę retrospektywą przypomnieć, że mieliśmy w Polsce prawdziwego mistrza tego rodzaju kina: autora filmów przemawiających równie mocno do wszystkich grup wiekowych, których delikatność, mądrość i formalna elegancja stawiają Nasfetera w czołówce światowych twórców, adresujących swoje kino do młodego widza – komentuje wybór Dyrektor Artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, Michał Oleszczyk.

 

Festiwal filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 15-20 września 2014.

 

Więcej informacji: www.fpff.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej 

28.05.2014