Filmy Jerzego Skolimowskiego na Dwóch Brzegach

Filmy Jerzego Skolimowskiego zostaną zaprezentowane podczas współfinansowanego przez PISF 9. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
– Jerzego Skolimowskiego uznaje się dziś za jedną z najważniejszych postaci w rodzimej kinematografii i głównego przedstawiciela nowej fali w kinie polskim. Jego talent został także doceniony za granicą – piszą organizatorzy Dwóch Brzegów.

Jerzy Skolimowski w Kazimierzu Dolnym

Na Dwóch Brzegach zostaną zaprezentowane niemal wszystkie filmy Jerzego Skolimowskiego, w tym wiele nieznanych szerokiej publiczności etiud. Reżyser będzie obecny na gali rozpoczęcia festiwalu w Kazimierzu Dolnym i 2 sierpnia osobiście otworzy swoją retrospektywę.

Podróż po filmografii Skolimowskiego zainauguruje zrealizowany w Wielkiej Brytanii horror „Krzyk” z Johnem Hurtem w jednej z głównych ról. W programie Dwóch Brzegów znajdą się projekcje obyczajowego „Na samym dnie”, komedii „Start” i dramatu historycznego pt. „Fucha”. Widzowie obejrzą również trylogię o młodym pokoleniu składającą się z „Rysopisu”, „Walkowera” i „Bariery”. Nie zabraknie rozliczającego się z czasami stalinizmu półkownika „Ręce do góry” i krótkich metraży. Pokazane zostaną również nowe filmy: „Cztery noce z Anną” i „Essential Killing”.

Szukanie własnej formy

„Ucieczka, błądzenie, poszukiwanie. Przywdziewanie kolejnych twarzy i masek. Szukanie własnej formy. I zarazem lęk, by tego, co własne, bezpowrotnie nie utracić, nie dać sobie odebrać. Nie skapitulować. Walka o prawo do błędów, do odnajdywania i znów gubienia punktów oparcia, czegoś w miarę stabilnego. Oto dylematy, które dręczyły bohaterów filmów Skolimowskiego. Nie były nowe, w kinie lat 60. dosyć powszechne. Ale to ten reżyser, dzięki osobistemu stylowi, najlepiej potrafił je wydobyć. Zwracał się ku temu, co niepowtarzalne, zacierał granicę pomiędzy biografią a swoim bohaterem, tworzył rodzaj lirycznego, mocno autoironicznego pamiętnika” – pisano swego czasu o Jerzym Skolimowskim w „Kinie”.

Dzięwiąta edycja Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” potrwa od 1 do 9 sierpnia.

07.07.2015