Filmy K. Zanussiego na DVD we Francji

23 czerwca 2013 roku w kinie l’Entrepôt w Paryżu odbędzie się uroczysty pokaz filmu „Barwy ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego po rekonstrukcji cyfrowej, połączony ze spotkaniem z reżyserem. Wydarzenie odbędzie się z okazji wydania pakietu filmowego Krzysztofa Zanussiego na DVD we Francji.

5 filmów w zestawie

W zestawie, wydanym przez francuską firmę Clavis Films, znalazło się pięć filmów Krzysztofa Zanussiego, w tym trzy po rekonstrukcji cyfrowej zrealizowanej w ramach projektu KinoRP. Wszystkie obrazy zostały wyprodukowane przez Studio Filmowe Tor. To pierwsze wydanie filmów Krzysztofa Zanussiego na płytach DVD we Francji.

„Życie rodzinne” (1971)

W zrujnowanej willi odbywa się rodzinne spotkanie – dramatyczna konfrontacja postaw nieszczęśliwych ludzi. Młody inżynier Wit zostaje wezwany telegramem do chorego ojca, który przed wojną był właścicielem huty szkła. W rolach głównych w filmie wystąpili Daniel Olbrychski, Jan Nowicki, Maja Komorowska, Halina Mikołajska i Jan Kreczmar. Polska premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu odbyła się 15 maja 2012 w warszawskim kinie Kultura.

„Barwy ochronne” (1976)

„Barwy ochronne” są zaliczane do tzw. „kina moralnego niepokoju”. W celny sposób przedstawiają dylematy życiowe, a także sytuację społeczną Polski lat 70-tych. W filmie wystąpili m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Garlicki, Magdalena Zawadzka. Obraz otrzymał wiele nagród w Polsce i za granicą m.in. na festiwalach w Rotterdamie i Teheranie. Polska premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu odbyła się 13 grudnia 2011 w warszawskim kinie Kultura.

„Constans” (1980)

Zrealizowany w 1980 roku „Constans” opowiada o Witoldzie – młodym idealiście, który pomimo wielu życiowych niepowodzeń do końca pozostaje wierny swoim moralnym zasadom. Zdjęcia do filmu kręcono między innymi na Hali Gąsienicowej, w Indiach i Nepalu. W tym samym roku „Constans” został uhonorowany Nagrodą Jury oraz Nagrodą Jury Ekumenicznego podczas festiwalu w Cannes. Polska premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu odbyła się 11 kwietnia 2011 w warszawskim kinie Kultura.

„Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową” (2000)

Tomasz – inteligentny, kapryśny lekarz około sześćdziesiątki – podejrzewa, że jest nieuleczalnie chory. Po wykonaniu serii testów jego obawy potwierdzają się. Bliskość końca wyzwala w nim pragnienie by dokonać bezkarnie wszystkiego, czego dotąd sobie w życiu odmawiał. W rolę głównego bohatera wcielił się Zbigniew Zapasiewicz. Film otrzymał m.in. Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie.

„Persona non grata” (2005)

Wiktor (Zbigniew Zapasiewicz), ambasador Polski w Urugwaju boleśnie przeżywa nagłą śmierć ukochanej żony Heleny (Halina Golanko). Przyjeżdżając do kraju spotyka rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych, Olega (Nikita Michałkow), z którym przyjaźnił się przed dwudziestu laty. Wówczas był działaczem podziemia, a Oleg stawiał pierwsze kroki w dyplomacji sowieckiej w Polsce. Z tamtych lat datuje się ich zażyła przyjaźń obciążona dwoma podejrzeniami.

 

Więcej informacji na stronie: www.clavisfilms.com.

 

Strona Studia Filmowego Tor: www.tor.com.pl.

 

Źródło informacji: Studio Filmowe Tor

17.06.2013