Filmy, które powalczą o Złotego Pegaza na 9. Animatorze

Znamy już wszystkie tytuły, które rywalizować będą o najważniejsze laury 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2016. Wydarzenie, które odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-14 lipca jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

49 filmów z 918 zgłoszeń

Z 918 zgłoszeń z 58 państw komisja selekcyjna, w składzie Hanna Margolis, Jerzy Armata i Agnieszka Kozłowska wybrała 49 filmów krótkometrażowych oraz 5 pełnych metraży. Najlepszy obraz  zdobędzie prestiżowego Złotego Pegaza/GRAND PRIX oraz 45 000 złotych.

Konkursowe filmy krótkometrażowe reprezentują wiele technik i krajów. 12 tytułów pochodzi z Polski, kolejno po 5 z Wielkiej Brytanii, USA i Rosji. 3 tytuły reprezentować będą Estonię, po 2 Kanadę i Szwajcarię. W konkursie zaprezentowane zostaną także obrazy z Danii, Niemiec, Węgier, Singapuru, Indii, Finlandii i Chorwacji oraz 8 międzynarodowych koprodukcji.

Pełna lista nominowanych produkcji znajduje się na stronie www.animator-festival.com.

„Czarodziejska Góra” wśród pełnometrażowych animacji

W gronie 5 obrazów pełnometrażowych znalazła się m.in. „Czarodziejska Góra” Ancy Damian – biografia Adama Jacka Winklera, który w czasie inwazji ZSRR na Afganistan chciał walczyć u boku Mudżahedinów przeciwko Sowietom. Wśród krótkich metraży Polskę reprezentować będą m.in. „Locus” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Wióry” Agaty Mianowskiej, „Piórnikt” Magdaleny Pileckiej oraz „Sprawa Moczarskiego” Tomasza Siwińskiego.

Pokazy konkursowe odbywać się będą w trakcie 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych, który rozpocznie się w Poznaniu 8 lipca. Zwycięzców poznamy 14 lipca na Gali zamykającej festiwal Animator 2016.

Zwycięzców poznamy 14 lipca

Poza nagrodą GRAND PRIX przyznane zostaną takie wyróżnienia, jak: nagroda Narodowego Instytutu Audiowizualnego – Srebrny Pegaz,  Brązowy oraz nagrody specjalne: za film muzyczny/muzykę, za film pełnometrażowy oraz za najlepszy polski film krótkometrażowy – Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich i  za szczególne walory artystyczne – Nagroda Specjalna im. Wojciecha Juszczaka, Nagroda Specjalna Rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za Najlepszy Film Studencki oraz nagrody publiczności.

9. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-14 lipca 2016. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.animator-festival.com.

24.05.2016