Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym

Muzeum Kinematografii prezentuje w Pałacu Sztuki w Krakowie wystawę „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym”. Można ją oglądać do 30 sierpnia 2015.

Ponad 200 plakatów

Na ekspozycję składa się ponad 200 plakatów do filmów fabularnych Romana Polańskiego, począwszy od „Noża w wodzie” (1961) po „Wenus w futrze” (2013). Zwiedzający mają okazję zapoznać się nie tylko z przebogatym dorobkiem reżyserskim Romana Polańskiego, ale także ze zmianami zachodzącymi w sztuce plakatu filmowego. – Muzeum Kinematografii ma największą na świecie kolekcję plakatów do filmów Romana Polańskiego – podkreśla Krystyna Zamysłowska, kuratorka wystawy. – Liczy ponad pół tysiąca plakatów z przeszło 30 krajów.

Prace polskich i zagranicznych grafików

Na wystawie są prezentowane prace znakomitych grafików takich jak Rene Ferracci, Jean Michel Folon, Clément Hurel, Bernard Bernhardt, Peter Strausfeld oraz plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego fotografika Guy Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku. Polscy twórcy, których prace są pokazywane to m.in.: Jan Lenica, współtwórca polskiej szkoły plakatu, który oprócz plakatu do „Noża w wodzie” – debiutu fabularnego Romana Polańskiego, opracował identyfikację graficzną do filmów: „Matnia” i „Wstręt”, Andrzej Dąbrowski, Leszek Hołdanowicz, Rosław Szaybo, Wiesław Wałkuski, Andrzej Klimowski oraz Andrzej Pągowski.

Po Krakowie Gdynia

Pokazywanie w Krakowie wystawy przygotowanej przez łódzkie Muzeum ma znaczenie symboliczne – w Krakowie (mieście pochodzenia rodziców) dorastał, w Łodzi, (której jest Honorowym Obywatelem) studiował w Szkole Filmowej. We wrześniu wystawę będzie można oglądać podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Wystawa współfinansowana przez PISF

Wystawa „Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym” jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Kuratorami wystawy są Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza. Opracowanie plastyczne wystawy przygotował Sławomir Bit.

Źródło informacji: www.kinomuzeum.pl.

23.07.2015