Filmy studenckie i debiuty operatorskie na Camerimage

Ogłoszono program dwóch sekcji konkursowych 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Polskie filmy znajdą się w Konkursie Etiud Studenckich oraz Konkursie Debiutów Operatorskich. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Konkurs Etiud Studenckich

„Konkurs Etiud Studenckich powstał w 1997 roku. Jego celem jest wspieranie rozwoju młodych adeptów sztuki filmowej oraz konfrontacja dokonań studentów z różnych stron świata. Kilkadziesiąt szkół filmowych co roku zgłasza najlepsze etiudy do konkursu na Camerimage. Zwycięzców wyłania międzynarodowe Jury złożone z uznanych twórców z branży filmowej oraz innych przedstawicieli świata sztuki i kultury. Autor zdjęć do najlepszej etiudy zostanie nagrodzony Złotą Kijanką – Studencką Nagrodą im. Laszlo Kovacsa. Pozostałe nagrody to Srebrna i Brązowa Kijanka. Dodatkowo Stowarzyszenie Filmowców Polskich nagrodzi zwycięzcę Konkursu Etiud Studenckich”, piszą organizatorzy festiwalu.

Wśród 22 konkursowych tytułów obok filmów m.in. z Estonii, USA, Szwajcarii i Meksyku zaprezentowane zostaną 3 filmy z Polski:

  • „Heimat”, reżyseria Emi Buchwald, zdjęcia Tomasz Gajewski (Szkoła Filmowa w Łodzi),
  • „Koniec widzenia”, reżyseria Grzegorz Mołda, zdjęcia Maciej Miller (Gdyńska Szkoła Filmowa),
  • „Sen o Warszawie”, reżyseria i zdjęcia Mateusz Czuchnowski (Szkoła Filmowa w Łodzi).

„Zgoda” w Konkursie Debiutów Operatorskich

„Konkurs Debiutów Operatorskich został zainicjowany w roku 2010 jako konsekwencja coraz większego otwarcia na wartych uwagi młodych twórców i kreowane przez nich nowe filmowe zjawiska. Pomysł utworzenia tej sekcji jest naturalną konsekwencją naszych wcześniejszych działań. Od lat bowiem sprzyjamy nowatorskim twórcom, w których projektach spotykają się intelektualna swoboda, przenikliwość spojrzenia na sprawy świata oraz chęć inspirowania innych artystów ekranu. Efektem Konkursu Debiutów Operatorskich są nowe odkrycia: świetne filmy, które pomimo dużej wartości artystycznej z trudem dotarłyby do szerszego obiegu oraz znakomici twórcy, których nowe przedsięwzięcia zaskakują nie tylko przyznających nagrody członków Jury, ale i widzów na całym świecie”, możemy przeczytać na stronie festiwalu.

Wśród 8 konkursowych tytułów m.in. z Finlandii, Iranu oraz Wielkiej Brytanii polskie kino reprezentuje film „Zgoda” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego ze zdjęciami Walentyna Wasjanowicza. Producentem filmu jest Studio Filmowe Kalejdoskop.

25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage odbędzie się w dniach 11-18 listopada 2017 r. w Bydgoszczy. 

Więcej informacji: www.camerimage.pl.

13.10.2017