Filmy studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej na kolejnych festiwalach

Filmy studentów z Warszawskiej Szkoły Filmowej znalazły się w programach kolejnych międzynarodowych festiwali.

„Córka” w Kanadzie, Turcji i w Mińsku

„Córka”. Fot. materiały Warszawskiej Szkoły Filmowej

Istniejący od 1995 roku kanadyjski festiwal REGARD – Saguenay International Short Film Festival to jeden z największych i najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Ameryce Północnej. Film „Córka” Mary Tamkovich, wraz z 5 tytułami z całego świata, zostanie zaprezentowany w sekcji #MeToo, w której znalazły się filmy prezentujące kino upominające się o prawa kobiet. Jest to wielkie wyróżnienie dla filmu i autorki.

Już po raz 11. w tureckiej miejscowości Eskişehir odbył się Palto International Film Festival (19 – 23.02). W tegorocznej edycji w programie festiwalu po raz pierwszy znalazły się filmy krótkometrażowe, a wśród najlepszych – „Córka” Mary Tamkovich. Jak podaje Warszawska Szkoła Filmowa selekcjonerzy festiwalu zachwycili się filmem podczas innej tureckiej imprezy – International Uşak Winged Seahorse Short Film Festival (gdzie okazał się drugim najlepszym krótkim metrażem na festiwalu) i zapragnęli pokazać u siebie ten film. W połowie marca „Córka” będzie ponownie pokazywana w białoruskim Mińsku, gdzie w listopadzie ubiegłego roku została nagrodzona na Minsk International Film Festival Listapad. Film będzie prezentowany w ramach The Short Movie Club w pozakonkursowej sekcji Unfiltered Cinema.

Twórcy „Wiecznych Cieni” w programie kolejnych festiwali

„Wieczne Cienie”. Fot. materiały Warszawskiej Szkoły Filmowej

Pokazywany i nagradzany na wielu wydarzeniach film „Wieczne Cienie” Marka Leszczewskiego nadal podróżuje po światowych festiwalach. Tylko w lutym ten krótki metraż odwiedził następujące imprezy: 7. Human Rights International Film Festival (Nepal), 7. International Changing Perspectives Film Festival (Turcja), Milkbush Short Film Festival (Republika Południowej Afryki) oraz 3. Jaipur Film World (Indie).

Filmy Mateusza Motyki w USA

„Leszy”. Fot. materiały Warszawskiej Szkoły Filmowej

Zrealizowane w Warszawskiej Szkole Filmowej oba filmy Mateusza Motyki – zarówno „Leszy”, jak i „Maliny” cieszą się ogromną popularnością na światowych festiwalach.

Pod koniec marca „Leszy” zostanie zaprezentowany na Benton Park Film Festival w Saint Louis. Natomiast 23 lutego „Maliny” zostaną zaprezentowane w sekcji Student Program podczas Ogeechee International History Film Festival, który odbywa się przy współpracy Georgia Southern University.

Źródło informacji: https://szkolafilmowa.pl/aktualnosci/1456/filmy-z-warszawskiej-szkoly-filmowej-na-kolejnych-miedzynarodowych-festiwalach


26.02.2019