Filmy WFDiF na festiwalach międzynarodowych

Zdobywca Grand Prix – Złotych Lwów oraz kilku innych nagród 35. FPFF w Gdyni wystartuje już wkrótce w konkursie 32. Edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie (17-26 czerwca), gdzie wraz z 16 innymi filmami z całego świata powalczy o nagrodę główną tego festiwalu – Św. Jerzego. Nagrodzony również w Gdyni jako producent „Różyczki” dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus został zaproszony do prac międzynarodowego Jury w ramach MFF Tofifest 2010 (26.06 – 2.07).

Film otrzymał wiele zaproszeń z innych międzynarodowych festiwali z całego świata, m.in.: z Pusan, World Montreal (do programu World Greats), Izraela i Australii. Wcześniejsze produkcje WFDiF są systematycznie prezentowane podczas różnych imprez filmowych na świecie.

 

„Enen” był pokazywany w Luxemburgu na zaproszenie Europejskiego festiwalu Eurocine 27, będącego inicjatywą Unii Europejskiej i prezentującego wybrane filmy w sieci kin UGC (9 maja). Reprezentował też Polskę podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego w Buenos Aires (12-19 maja). Na zaproszenie Eurocine 27 we francuskim Lyonie pokazywana była również „Operacja Dunaj” Jacka Głomba.

 

Ten ostatni film, wraz z obrazem „Serce na dłoni” Krzysztofa Zanussiego, obejrzeć mogli również widzowie MFF Koprodukcji Europejskich w Sofii (28.05 – 4.06). Od niedzieli (13.06) „Operacja Dunaj”, nominowana do nagrody Niedźwiedzia z Ebensee, będzie walczyć o Trofeum Narodów – Główną Nagrodę MFF w Ebensee. Finał 19 czerwca 2010 r.

 

Do Konkursu Głównego (krótki metraż) tego Festiwalu zaproszony został także film dokumentalny Małgorzaty Bieńkowskiej-Buehlmann pt. „Wyjście” – niedawny zdobywca Platynowego Remi na WorldFest Houston 2010.

 

Informacja prasowa

11.06.2010