Filmy z Polski w Göteborgu

W programie rozpoczynającego się 27 stycznia 35. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Göteborgu znajdą się filmy współfinansowane przez PISF.

Debiuty

Film „Ki” Leszka Dawida będzie prezentowany podczas szwedzkiego festiwalu w sekcji przeznaczonej dla debiutantów. W tej samej sekcji zaprezentowana zostanie francusko-niemiecko-polsko-ukraińska koprodukcja „Znieważona Ziemia” Michale Boganim. Sekcja Debiuty będzie prezentacją 35 filmów z całego świata.

Polsko-szwedzkie koprodukcje

W programie Szwedzkie Filmy wśród 146 tytułów pokazany zostanie polsko-szwedzki debiut fabularny „Dwa ognie” Agnieszki Łukasiak. W tej samej sekcji znalazł się także młody twórca, absolwent łódzkiej „Filmówki” Magnus von Horn z filmem „Bez śniegu”. Warto wspomnieć, że Magdalena Popławska, grająca główną rolę w „Dwóch ogniach” oraz Magnus von Horn nominowani są do tegorocznych Szwedzkich Nagród Filmowych Guldbagge.

Animacje

Wśród 17 tytułów w sekcji Animani, prezentującej filmy animowane znalazł się krótkometrażowy „Paths of Hate” Damiana Nenowa. W programie znajdzie się również koprodukcja polsko-rumuńska „Droga na drugą stronę” autorstwa Anci Damian.

Pokazy specjalne

W ramach sekcji Festivalfavoriter, prezentującej najciekawsze filmy z innych światowych festiwali w  Göteborgu będzie można obejrzeć „The Woman in the Fifth „Pawła Pawlikowskiego. Jest to koprodukcja francusko-polsko-angielska i dotychczas prezentowana była m.in. w Rzymie i Toronto. Natomiast wśród 10 tytułów w sekcji Pokazy Specjalne znajdzie się „Rzeź” Romana Polańskiego. Film ten jest koprodukcją francusko-hiszpańsko-niemiecko-polską.

Wszystkie polskie filmy oraz koprodukcje prezentowane w Göteborgu były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

35. MFF w Göteborgu odbędzie się w dniach 27 stycznia – 6 lutego.

 

Więcej informacji: www.giff.se.

12.01.2012