Filmy ze Szkoły Wajdy w Ameryce

„Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” Zespołu Filmowego Paladino oraz wyprodukowany w ramach programu Pierwszy Dokument film Michała Marczaka „Kobieta poszukiwana” zostaną pokazane na 21. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. Festiwal potrwa od 6 do 22 listopada w Chicago.

Film „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!” jest portretem reżysera podczas zdjęć do „Katynia”. Młodzi filmowcy towarzyszyli mu w momentach skupienia, zmęczenia i radości, podczas rozmów z aktorami i ekipą. Członkowie Zespołu Filmowego Paladino to absolwenci Szkoły Andrzeja Wajdy: Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter oraz Piotr Stasik.

Film miał światową premierę podczas tegorocznego festiwalu filmowego w Locarno.

„Kobieta poszukiwana” Michała Marczaka została zrealizowana w ramach programu Pierwszy Dokument – wspólnej inicjatywy Szkoły Andrzeja Wajdy, Studia Munka przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, PISF i TVP Kultura. Film jest portretem ludzi szukających miłości: francuski arystokrata wynajmuje profesjonalnego swata, by pomógł mu znaleźć żonę z Polski.

W Chicago zostanie pokazany również „Królik po berlińsku” zrealizowany przez Bartka Konopkę, absolwenta Szkoły Wajdy. Film opowiada o tysiącach dzikich królików, które zamieszkiwały strefę śmierci Muru Berlińskiego. Film jest alegorią przybliżającą dzieje Europy Wschodniej z „króliczej” perspektywy.

Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce – jedna z największych imprez filmowych w Chicago – jest uważany za najobszerniejszy na świecie coroczny przegląd filmu polskiego, a „The New York Times” uznał go za jeden z pięciu najważniejszych festiwali kina europejskiego w Ameryce Północnej.

Szczegółowy program na: www.pffamerica.com

13.10.2009