Finał festiwalu O!PLA

W dniach 7-9 czerwca 2013 w Muzeum Kinematografii w Łodzi rozegra się finał pierwszego Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Poza ogłoszeniem laureatów konkursu najnowszej polskiej animacji dla dorosłych, w którym jurorami była ogólnopolska publiczność biorąca udział w projekcjach, odbędą się pokazy, spotkania i warsztaty.

Pokazy ogólnopolskie

Od 5 kwietnia O!PLA krążyła po całej Polsce odwiedzając w sumie 20 miast oraz Pacanów. 60 filmów zakwalifikowanych do konkursu prezentowano w 4 kategoriach: studyjnej, szkolnej, off i wideoklip. Ponadto w Wągrowcu, Słupsku i Lublinie odbyły się warsztaty animacji plastelinowej prowadzone przez Monikę Kuczyniecką, których efekty zostaną zaprezentowane podczas finału.

Finał festiwalu O!PLA

W ramach finału odbędzie się m.in. spotkanie z honorowym gościem Witoldem Gierszem, pierwsza od lat projekcja „Opowieści Michałkowickiej” Zenona Wasilewskiego, spotkanie z autorskimi animacjami ojca Bolka i Lolka – Władysława Nehrebeckiego, przegląd animowanych adaptacji słów Juliana Tuwima, pokaz filmu ‘W labiryncie Studia Miniatur” Jerzego Kaliny połączony z retrospektywą jego twórczości, a także projekcja filmu „Droga na drugą stronę” Ancy Damian.

 

Ponadto, przez cały Wielki Finał O!PLA będzie można zobaczyć stałą ekspozycję Muzeum Kinematografii poświęconą historii polskiej animacji, a także gościnną wystawę „55 lat Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie”.

 

9 czerwca o 18:00 rozpocznie się ostatni akt O!PLA 2013, podczas którego zostaną ogłoszeni laureaci.

 

Szczegóły dotyczące festiwalu dostępne są na stronie: www.polskaanimacja.pl.

 

Na postawie informacji prasowej

31.05.2013